Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

Ηττα στην παράταση με 2 - 1 από το Γοργογύρι

Την καλύτερη του έως τώρα εμφάνιση πραγματοποίησε χθες ο Απόλλων Λυγαριάς καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό ματς ηττήθηκε στην παράταση από το Γοργογύρι με 2 – 1 στο πλαίσιο της Β΄ φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣΤ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, οι παίκτες του κ. Σαργιώτη κατάφεραν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Θα μπορούσαν μάλιστα να κλέψουν την πρόκριση αν στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ο Μπούσδρας σημάδευε σωστά με μόνο αντίπαλο τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα. Οι ιδανικές καιρικές συνθήκες και ο εξαιρετικός αγωνιστικός χώρος προσέλκυσαν αρκετό κόσμο στο γήπεδο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ορεξάτες από το πρώτο λεπτό και να προσπαθούν να απειλήσουν της αντίπαλες εστίες. Το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς προβλήματα για τις δύο ομάδες με το παιχνίδι να επικεντρώνεται κυρίως στην μεσαία γραμμή και τις άμυνες να λειτουργούν σωστά απομακρύνοντας κάθε πιθανό κίνδυνο. Στο 14’ σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα όμως να καταλήγει δίπλα από την εστία του Τσιώκου. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Λυγαριάς να βρεθεί σε θέση βολής.
Ο Τζιμούρτος σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την αντίπαλη εστία. Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με ενέργειες από τα πλάγια να βρεθούν κοντά στην εστία της Λυγαριάς . Τις περισσότερες φορές οι προσπάθειές τους ήταν άκαρπες καθώς η αμυντική μας λειτουργία με τους Σβάνα Σωτήρη, Τζαναβά Γιώργο , Τζαναβά Γιάννη και Τσιρογιάννη Θωμά ήταν άψογη. Το ίδιο όμως ίσχυε και για την ομάδα του Γοργογυρίου η οποία δεν επέτρεπε σε Μπούσδρα και Τσιώκο Β , Τζιμούρτο και Βαγενά να πλησιάσουν την εστία του Παπαγεωργίου. Στο 34’ σημειώθηκε η δεύτερη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας με τον δραστήριο Μπούσδρα να αποφεύγει με ωραία ενέργεια τον προσωπικό του αντίπαλο και να επιχειρεί ένα σουτ το οποίο κατέληξε όμως στην αγκαλιά του γκολκίπερ. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στα εναπομείναντα λεπτά φτάσαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου σε ένα πρώτο μέρος με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις εστίες. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γοργογυρίου μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Όσο τα λεπτά κυλούσαν αυξανόταν οι επελάσεις τους προς την εστία μας με τα λάθη μας να αυξάνονται κατακόρυφα αποτέλεσμα της πίεσης. Οι μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές μας δεν επέτρεπαν τους παίκτες μας να κρατήσουν την μπάλα και να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν κάτι καλό. Τις περισσότερες φορές αναπτύσσονταν ανορθόδοξα με μακρινές μεταβιβάσεις και έχαναν την μπάλα. Η κακή κυκλοφορία της μπάλας είχε ως αποτέλεσμα τη διαρκή άμυνα για το σωματείο μας, με τη ταχύτητα του Παπαδόπουλου που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι να μένει ανεκμετάλλευτη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι γηπεδούχοι έφταναν πολλές φορές μπροστά από την εστία του γκολκίπερ μας όμως η διαστημική εμφάνιση του Τσιώκου αποσοβούσε κάθε κίνδυνο κρατώντας απαραβίαστη την εστία του. Όλα αυτά μέχρι το 74’ όπου οι παίκτες του Γοργογυρίου με ωραία ανάπτυξη από δεξιά , βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα κι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ βάζοντας γερά θεμέλια για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Απόλλων δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Τρία λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα , ο κ. Δουλόπουλος είδε σωστά την ανατροπή του Σβάνα Α. μέσα στην περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε για ακόμη μία φορά να εκτελέσει ο Μπούσδρας ο οποίος ψύχραιμα σημάδεψε σωστά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 90+ λίγο έλειψε οι παίκτες μας να κάνουν την πλήρη ανατροπή και να πάρουν αυτοί το εισιτήριο στην επόμενη φάση του θεσμού όταν ο Μπούσδρας σε τετ-α-τετ με τον Παπαγεωργίου δεν μπόρεσε να τον νικήσει . Το τελευταία σφύριγμα του άρχοντα της αναμέτρησης έστειλε τις ομάδες στην παράταση για να διεκδικήσουν την πρόκριση. Εκεί οι γηπεδούχοι στο 104’ εκμεταλλεύτηκαν την λάθος συνεννόηση Σβάνα Α. – Μπούσδρα στην μεσαία γραμμή κι πήραν και πάλι προβάδισμα σκοράροντας για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Δημήτρη Σαργιώτη προσπάθησε να αντιδράσει για όσο χρόνο είχε στην διάθεσή της χωρίς όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα και αποχαιρέτησε τελικά τον θεσμό του κυπέλλου δίνοντας πολλές υποσχέσεις με αυτή την εμφάνιση για την συνέχεια της σεζόν.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Τσιώκος Αχιλλέας , Τζαναβάς Γιώργος , Σβάνας Σωτήρης , Τσιρογιάννης Θωμάς (45’ Παπαδόπουλος Άρης), Τζαναβάς Γιάννης , Ροδε Χάιρο (80’ Σαργιώτης Βασίλης) , Σβάνας Αντώνης , Βαγενάς Δημήτρης , Τζιμούρτος Δημήτρης , Μπούσδρας Μάκης , Τσιώκος Βησσάρης