Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012

Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο Λυγαριά - Γόμφοι 5 - 2

Πανηγυρισμοί για το 2-1
Με μια εντυπωσιακή νίκη απέναντι στους φιλοξενούμενους Γόμφους επέστρεψε στις επιτυχίες σήμερα η τοπικής μας ομάδα σε ένα παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Ο Απόλλων Λυγαριάς ξέσπασε πάνω στους Γόμφους  νικώντας με το πλέον εμφατικό τρόπο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς και με τελικό σκορ 5-2 .Η Λυγαριά έδειξε ότι σιγά σιγά αρχίζει να αποκτά ομογένεια στο παιχνίδι της με τα αποτελέσματα να είναι άκρως εντυπωσιακά.. Το σωματείο μας μπήκε ως συνήθως δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού στα χέρια του, όμως οι προσπάθειές του απέβησαν άκαρπες.Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αναγκάζοντάς μας σε πολλά επιπόλαια λάθη με αποτέλεσμα την έλλειψη κατοχής.Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι παίκτες μας άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και να κερδίζουν το χώρο του κέντρου.Η αμυντική μας λειτουργία δεν φανέρωνε αδυναμίες στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με τον νεαρό γκολκίπερ μας να έχει περισσότερο ρόλο θεατή στο γήπεδο.Ενώ όλα κυλούσαν ιδανικά για την ομάδα μας, ένα τραγικό λάθος της άμυνάς μας στο 22' έβγαλε τον Παπαδάκο μόνο του απέναντι στον Σαργιώτη.Ο έμπειρος φορ των φιλοξενούμενων ευχαρίστησε για την γενναιοδωρία της την αμυντική μας γραμμή και χωρίς να δυσκολευτεί έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γόμφους.Το γκολ αυτό αιφνιδίασε τους παίκτες μας και φυσικά έδωσε φτερά στα πόδια των αντιπάλων που άρχισαν να γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί.Στο 28' λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.Λίγα λεπτά αργότερα (34') ήταν η σειρά της Λυγαριάς να βρεθεί σε θέση ισχύος. Ο Αντώνης Σβάνας ήταν ο τελικός αποδέκτης μιας ωραίας φάσης που ξεδίπλωσε η ομάδα μας με τους αδερφούς Τζαναβά από δεξιά.Ο αρχηγός της Λυγαριάς σούταρε με δύναμη στην κλειστή γωνία του Τσιώκου από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.Στο 40' ήταν η σειρά του Γιώργου Τζαναβά να πετάξει στον κάδο των αχρήστων μια ακόμα ευκαιρία . Η απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας μετά την εκτέλεση του κερδισμένου μας κόρνερ από τον Ε.Χότζα έφεραν την μπάλα στα πόδια του όμως το αδύναμο σουτ που επιχείρησε αποτέλεσε εύκολη λεία για τον αντίπαλο γκολκίπερ.Τα λεπτά κυλούσαν, οι χαμένες ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και η απογοήτευση αλλά και ο εκνευρισμός άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση στους παίκτες μας . Χωρίς να σημειώνεται κάτι αξιόλογο στον εναπομείναντα χρόνο, φθάσαμε στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σφύριγμα του κ. Γρατσάνη να βρίσκει τον Απόλλωνα πίσω στο σκορ με 0-1.
Κανείς δεν φανταζόταν όμως το απίστευτο δεύτερο μέρος που μας επιφύλασσαν οι παίκτες μας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινούσε με αλλαγή από την πλευρά του Απόλλωνα αφού ο Σβάνας επέλεξε να περάσει στον αγώνα τον Αντωνίου αντί του Τζερεμέ αλλά και τον Γιώργο Σαργιώτη στην θέση του Άκη Τσιώκου.Οι ισορροπίες του αγώνα  άλλαξαν εντελώς.Ο ταλαντούχος Αντωνίου που ξεκίνησε ως δεξί χαφ άρχισε από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης να κάνει αισθητή την παρουσία του.Η αντίπαλη άμυνα προσπαθούσε μάταια να τον σταματήσει και στο 52' με προσωπική ενέργεια κι αφού πέρασε σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα έκανε ένα σουτ με το δεξί βάζοντας στη μπάλα εξωτερικό φάλτσο. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε  πάνω στον Λιάκο κι αυτός άθελά του την έστειλε στα δίχτυα φέρνοντας πολύ νωρίς το παιχνίδι στα ίσα.Το γκολ αυτό αρκούσε για να ανεβάσει την ψυχολογία της ομάδας και να σκορπίσει χαμόγελα στον πάγκο μας.Οι παίκτες μας δεν ήταν ικανοποιημένοι όμως με την ισοπαλία. Ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και η πίεση στην αντίπαλη άμυνα έγινε ασφυκτική.Η επιθετική μας γραμμή σχεδόν σε κάθε φάση έδειχνε τα δόντια της βάζοντας προβλήματα στους αντιπάλους .Το δεύτερο γκολ έδειχνε ότι δεν θα αργούσε να έρθει και πράγματι στο 57' η Λυγαριά έκανε την ανατροπή παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.Ο δραστήριος Αντωνίου ξεχύθηκε και πάλι από δεξιά αλλάζοντας την μπάλα ωραία με τον Α.Σβάνα.Με ωραία ντρίπλα άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Τσιώκο να μαζέψει την μπάλα για δεύτερη φορά από την εστία του και ο ίδιος χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του δικαιώνοντας απόλυτα τον Σβάνα για την απόφασή του..Στο 60' τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο για το σωματείο μας.Ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Κωνσταντούλα πάνω στον Μηλιώτη ανάγκασε τον διαιτητή να του δείξει για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια.Τίποτα δεν έμοιαζε πλέον ικανό να ανατρέψει το προβάδισμά μας.Η ομάδα των Γόμφων προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις και με βαθιές μπαλιές που αποτελούσαν όμως εύκολη λεία για τους υψηλόσωμους αμυντικούς μας. Στο 62' ήταν η σειρά του Λιάκου να δείξει το ταλέντο του.Ο νεαρός φορ του Απόλλωνα ανέλαβε την εκτέλεση ενός κερδισμένου φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.Όλοι περίμεναν με αγωνία την εξέλιξη της φάσης καθώς γνώριζαν την άνεσή του στα στημένα.Το αποτέλεσμα τελικά ήταν αναμενόμενο. Με αριστουργηματικό τρόπο ο Λιάκος έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και έσπευσε να αφιερώσει το γκολ σε όσους καθόνταν στον πάγκο της ομάδας του.Το 3-1 ήταν γεγονός αλλά οι παίκτες μας δεν έδειχναν πρόθυμοι να σταματήσουν εκεί. Το ρολόι έδειχνε 65' λεπτά παιχνιδιού όταν ο Γιάννης Τζαναβάς κάνοντας μια επέλαση από αριστερά πάσαρε την μπάλα στον Λιάκο.Ένα κοντρόλ του τελευταίου , ένα άψογο ψηλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Τσιώκου .Η νίκη μας άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου με τον Λιάκο να πετυχαίνει το πρώτο του φετινό χατ-τρικ .Η διαφορά τριών τερμάτων έφερε χαλαρότητα στο παιχνίδι μας και το πληρώσαμε με ένα τέρμα .Στο 70' ο Γ. Σαργιώτης υπέπεσε σε πέναλτι με τον γκολκίπερ μας να μην καταφέρνει να αποκρούσει με αποτέλεσμα το σωματείο των Γόμφων να μειώσει προσωρινά σε 4-2.Η ομάδα μας δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη .Σε κάθε ευκαιρία που της δίνονταν προσπαθούσε την επίτευξη ενός ακόμα τέρματος και τελικά το πέτυχε στο 85' από στημένη φάση και πάλι. Ο Γιάννης Τζαναβάς εκτέλεσε το κόρνερ που ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν είχε κερδίσει . Η μπάλα κατευθύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι. Ο Γιώργος Σαργιώτης που είχε προωθηθεί για αυτή την φάση δεν είχε ουσιαστικά αντίπαλο και με ευκολία έγραψε το όνομά του κι αυτός στην λίστα των σκόρερ.Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία που σημειώθηκε στο παιχνίδι ήταν και πάλι για την Λυγαριά . Ενώ παιζόταν τα λεπτά των καθυστερήσεων ο Αντωνίου που είχε προωθηθεί άφησε με ωραία προσποίηση την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του στην σέντρα του Ε. Χότζα. Αποδέκτης αυτής ήταν ο Γιάννης Τζαναβάς ο οποίος δικαιούνταν κι αυτός βάση της απόδοσής του ένα τέρμα. Το πλασέ του όμως μπλόκαρε ο αντίπαλος γκολκίπερ μιας και η μπάλα πήγε πάνω του, στερώντας του ένα τέρμα που άξιζε κι αυτός βάσει της απόδοσής του.Το τελευταίο σφύριγμα του Γρατσάνη δεν άργησε να έρθει με το σωματείο μας να φθάνει έτσι σε μια άνετη τελικά επικράτηση.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους όσους αγωνίστηκαν σήμερα αλλά και σε αυτούς που λόγω του περιορισμού των 3 αλλαγών παρέμειναν στον πάγκο. Ελπίζουμε όλοι να συνεχίσουν να δουλεύουν στις προπονήσεις με τον ίδιο ζήλο και είμαστε σίγουροι ότι με ανάλογες εμφανίσεις όπως αυτή του β' ημιχρόνου σήμερα θα στείλουν τον ιστορικό Απόλλωνα Λυγαριάς ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.Επόμενος σταθμός για το σωματείο μας την άλλη Κυριακή στο Κηπάκι όπου αντιμετωπίζει για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος την ομώνυμη ομάδα.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Σβάνας Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλεας , Τσιώκος Άκης ( 46' Σαργιώτης Γιώργος ) , Τζαναβάς Γιώργος , Τζερεμές Αντώνης ( 46' Αντωνίου Σάκης ) , Τζαναβάς Γιάννης , Ερβις Χοτζα , Σβάνας Αντώνης , Λιάκος Χρήστος , Γαλάνης Γιάννης (71' Τσιώκος Παναγιώτης) .