Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Βυτουμάς - Λυγαριά 1 - 0

Η 11αδα μας στο σημερινό αγώνα
Έπρεπε να περάσουν τρία χρόνια από την πρώτη συμμετοχή του Απόλλωνα Λυγαριάς  στα σαλόνια της Α1 Ερασιτεχνικής ώστε να αποσπάσει μηδενική βαθμολογία σε πρεμιέρα πρωταθλήματος .Η ομάδα μας δεν κατάφερε σήμερα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βυτουμά γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 1-0.Η ήττα μπορεί να αφήνει μια πικρία κυρίως για τον τρόπο που ήρθε,όλοι όμως κρατάμε την καλή εμφάνιση του σωματείου μας στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού που στέλνει αισιόδοξα μηνύματα για την δύσκολη συνέχεια.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε αρκετά καλά για τις δύο ομάδες.Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα όμως από το πρώτο τέταρτο και μετά οι παίκτες άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους .Κάποια μακρινά σουτ ,ήταν η μόνη απειλή για τους δύο γκολκίπερ στο ημίωρο της αναμέτρησης ..Η έλλειψη συγκέντρωσης με συνέπεια τα πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή δεν βοηθούσαν καμιά ομάδα να ξεδιπλώσει το παιχνίδι της στον αγωνιστικό χώρο.Το θέαμα κινούταν σε χαμηλά επίπεδα .Από το 35 και μετά η Λυγαριά πατούσε κάπως καλύτερα από τους παίκτες του Βυτουμά στο γήπεδο χωρίς όμως να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.Κάπως έτσι μετά από ένα "βαρετό" πρώτο μέρος φθάσαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν.
Ο Σβάνας φαίνεται να έδωσε κίνητρα και επιπλέον οδηγίες στους παίκτες μας . Ο Απόλλων άρχισε να ανεβάζει στροφές , αυτό που μας έχει συνηθίσει φέτος σε όσα επίσημα παιχνίδια έδωσε.Κυκλοφορούσε την μπάλα , πίεζε την αντίπαλη άμυνα και συχνά έφθανε με αξιώσεις έξω από τα καρέ του Βυτουμά. Παρόμοια και η εικόνα της αντίπαλης ομάδας με την άμυνά μας να καλείτε να δείξει αρκετές φορές την αποτελεσματικότητά της στα δέκα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.Στο 59' η Λυγαριά άγγιξε το γκολ με τον Γαλάνη, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο όμορφο πλασέ που επιχείρησε και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.
Δέκα λεπτά αργότερα όμως ήταν η σειρά της γηπεδούχου ομάδας να απειλήσει και να ξεκινήσει ένας κύκλος διαμαρτυριών προς τον κύριο Γαντζούλα.Ο νεαρός γκολκίπερ μας έδιωξε τον κίνδυνο σε μια φάση που δημιούργησαν οι παίκτες του Βυτουμά με τον επιθετικό τους να συγκρούεται με τον Σαργιώτη μέσα στην μικρή περιοχή.Όλοι περίμεναν να υποδειχθεί από τον "άρχοντα" της αναμέτρησης επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακά μας.Όμως η υπόδειξή του ήταν κόρνερ.Μετά την εκτέλεσή του ήρθε και το γκολ για τον Βυτουμά που έκοψε σε ένα κομβικό σημείο τα φτερά στα πόδια των παικτών μας.Κανένας όμως δεν ήταν πρόθυμος να παραδώσει τα όπλα.Τα είκοσι λεπτά που απέμεναν ήταν αρκετά ώστε να κυνηγήσει η ομάδα μας το γκολ της ισοφάρισης .Πράγματι,το σωματείο μας έδειξε να αλλάζει εικόνα αυτό το διάστημα.Η πίεση προς την αντίπαλη άμυνα έγινε ανυπόφορη.Τα πολλά κερδισμένα φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή έβαζαν αρκετά συχνά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.Η επιθετική μας γραμμή βρέθηκε στο 75' πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης με τον Λιάκο να επιχειρεί ένα σουτ και να περνάει ελάχιστα άουτ.Στο 79' ο Βυτουμάς έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του με μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.Πέντε λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης ο Γαλάνης βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει τελικά άουτ.Στο υπόλοιπο διάστημα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με τον Απόλλων να κάνει τελικά ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τον χειρότερο τρόπο.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Τσιώκος Άκης , Σβάνας Σωτήρης , Τζαναβάς Γιώργος , Χοτζα Έρβις , Τζαναβάς Γιάννης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Σβάνας Αντώνης , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης , Γαλάνης Γιάννης .