Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

Λυγαριά - Ασπροκκλησιά 2 - 2 ( 5 - 3 πεν. )

H Λυγαριά όπως παρατάχθηκε στον σημερινό αγώνα
Το πρώτο επίσημο παιχνίδι για την νέα χρονιά έδωσε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας μπροστά στον κόσμο της ,καταφέρνοντας  μετά από περιπετειώδη τρόπο να επιβληθεί της φιλοξενούμενης Ασπροκκλησιάς με 5-3 στα πέναλτι και να εξασφαλίσει έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΤ.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.Οι συνθήκες που επικρατούσαν δυσχέραιναν το έργο τους.Η αφόρητη ζέστη αποτελούσε εξ αρχής έναν ακόμα αντίπαλο για τους παίκτες .
Στις 16:30 όλα ήταν έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα της νέας χρονιάς .Οι αντίπαλες ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας στην αρχή περισσότερο αναγνωριστικό ποδόσφαιρο.Η έλλειψη συγκέντρωσης τις οδηγούσε σε πολλά λάθη και το παιχνίδι περιοριζόταν στον χώρο του κέντρου.Ο χρόνος κυλούσε και το ρολόι έδειχνε 15' αγωνιστικά λεπτά.Κάπου εκεί τα δύο σωματεία άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό.Η ομάδα μας προσπαθούσε με παιχνίδι κατοχής να επιβάλει την κυριαρχία της . Η αμυντική μας λειτουργία  απομάκρυνε κάθε κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί μπροστά από την εστία του Σαργιώτη.Το κέντρο προσπαθούσε παίζοντας κυρίως από τα δεξιά να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα αλλά μάταια.Η αμυντική οργάνωση των φιλοξενούμενων απομάκρυνε τους επιθετικούς μας από το πεδίο δράσης τους με την Λυγαριά να έχει απλά μια μικρή ανωτερότητα εντός αγωνιστικού χώρου και να περιορίζεται σ' αυτή.Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου πλησίαζε με την μεγάλη φάση να απουσιάζει για τις δύο ομάδες.

Κάπου εκεί όμως το θεριό άρχισε να ξυπνάει.Με μια υποδειγματική ανάπτυξη στο 42' από αριστερά η μπάλα φθάνει στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και απομακρύνεται προσωρινά.Καταλήγει όμως στα πόδια του Γιώργου Τζαναβά  ο οποίος με αρκετή ηρεμία και ακρίβεια βρήκε με σέντρα τον Λιάκο, με τον τελευταίο να την στέλνει με κεφαλιά στα δίχτυα ανοίγοντας φέτος πρώτος λογαριασμό , δίνοντας το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.Το γκολ αυτό επιτεύχθηκε σε κομβικό σημείο και όλοι γνώριζαν την σπουδαιότητά του.Δύο λεπτά αργότερα το σφύριγμα του κυρίου Χιώτη σήμανε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου .Ο Σωτήρης Σβάνας ως βοηθός προπονητή μάζεψε τους παίκτες μας στα αποδυτήρια και έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες για την επανάληψη.Τα πράγματα αναμένονταν σαφώς πιο δύσκολα τώρα, καθώς περίμεναν πίεση από τους αντιπάλους από τα πρώτα κιόλας λεπτά.Η ψυχολογία όλων όμως ήταν στα ύψη και ήταν έτοιμοι να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για να υπερασπιστούν τον προβάδισμα που απέκτησαν.
Στην επανάληψη οι παίκτες της Ασπροκκλησιάς μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο.Η άμυνα μας κρατούσε γερά όμως και οι αντίπαλοι επιθετικοί δυσκολευόταν να φθάσουν στα καρέ μας.Μια στιγμιαία αδράνεια του Ντούλα στο 57' και ένα δικό του φάουλ στο οποίο υπέπεσε για να διορθώσει το λάθος του άλλαξαν και πάλι τις ισορροπίες στο παιχνίδι.Η μπάλα μπορεί να στήθηκε πολύ μακρυά από την εστία μας και έμοιαζε αρχικά ως μια ακίνδυνη φάση.Εξελίχθηκε όμως σε γκολ και ισοφάριση για την Ασπροκκλησιά καθώς η ασυνεννοησία του Σαργιώτη με την άμυνά του τον ανάγκασαν να την μαζέψει από τα δίχτυα του.Το παιχνίδι πήρε έτσι πάλι φωτιά.Οι παίκτες μας δεν πτοήθηκαν.Ένα λεπτό αργότερα ο Βησ.Τσιώκος συνεργάστηκε άψογα με τον Γαλάνη με τον τελευταίο να επιχειρεί γυριστό σουτ βλέποντας την μπάλα να "γλύφει" τελικά το οριζόντιο δοκάρι.Παρόμοια φάση και εξίσου εντυπωσιακή καταγράφηκε και στο 63' με τον Γαλάνη να είναι ο δημιουργός και ο Βησ. Τσιώκος εκτελεστής .Εκτελεστής με όλη την σημασία της λέξης ,καθώς το σουτ εν κινήσει που έπιασε στην σέντρα του Γαλάνη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με την μπάλα να σφυρίζει στην κυριολεξία.Οι ευκαιρίες μπορεί να διαδεχόταν η μία την άλλη με τους Τζαναβά Γιάννη και Σαργιώτη Βασίλη να βρίσκονται πολύ κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος στο 74' και στο 82' αντίστοιχα η κατάληξη των φάσεων όμως δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.Τα 90' αγωνιστικά λεπτά συμπληρώθηκαν , ο νικητής δεν είχε κριθεί και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Το επίπεδο κόπωσης των δύο ομάδων θα "έπαιζε" κι αυτό το ρόλο του από δω και πέρα πλέον.
Το πρώτο τέταρτο της παράτασης ξεκίνησε.Η Λυγαριά "πατούσε" καλύτερα από τους αντιπάλους στο γήπεδο και αυτό το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο.Στο 97' οι Ντούλας, Λιάκος συνδυάστηκαν άριστα με τον Γαλάνη, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό μας να προσφέρει έτοιμο γκολ στον τελευταίο δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στο Απόλλων.Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο λάινσμαν  δεν υπ έπεφτε σε ατόπημα δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι στο 100' μη καταλογίζοντας το γκολ που πέτυχε η ομάδα μας.( σύμφωνα με μαρτυρίες ο αντίπαλος τερματοφύλακας έβγαλε την μπάλα μέσα από την γραμμή ).Αντί  για το 3-1 έγινε το 2-2 όμως.Στο 102' οι παίκτες της Ασπροκκλησιάς είχαν την απάντηση φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσα , εκμεταλλευόμενοι το λάθος του αρχηγού μας Αντώνη Σβάνα στο χώρο του κέντρου.
Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αλλάξουν κάτι και να αποφύγουν την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Στην ρουλέτα των πέναλτι έχοντας την τύχη με τον μέρος μας ,τους παίκτες μας να παρουσιάζονται εύστοχοι στις εκτελέσεις τους και τον νεαρό γκολκίπερ μας σε κέφια αποκρούοντας ένα πέναλτι των αντιπάλων φθάσαμε στην πολυπόθητη πρόκριση για το σωματείο μας.
Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα..

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Σαργιώτης Γιώργος ( 45' Ντούλας Γιάννης ) , Σβάνας Σωτήρης , Τζαναβάς Γιώργος ( 107' Τζιορτζιώτης Νίκος ) , Τσιώκος Άκης , Σβάνας Αντώνης , Τζερεμές Αντώνης , Λιάκος Χρήστος , Τζαναβάς Γιάννης , Τσιώκος Βησσάρης ( 70' Σαργιώτης Βασίλης ) , Γαλάνης Γιάννης