Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Τεσσάρα η Λυγαριά με χατ-τρικ του Τσιμούρτου..

Με 2-4 ο Απόλλων κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Φωτάδας και να βρεθεί ακόμη πιο ψηλά στην βαθμολογική θέση έπειτα από τα αρνητικά αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται πιο πάνω από τον Απόλλων. Ας δούμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Σε ένα ηλιόλουστο μεσημέρι ο Απόλλων φιλοξενήθηκε στο γήπεδο της Φωτάδας με σκοπό να φτάσει σε μία ακόμη νίκη. Η γηπεδούχος αγωνίστηκε αναγκαστικά με 10 παίχτες λόγω της έλλειψης άλλων ποδοσφαιριστών. Με το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς το ματς. Στο 3’ ο Δημήτρης Τσιμούρτος με ένα δυνατό σουτ άνοιξε τον δείκτη του σκορ για τον Απόλλων κάνοντας το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σε μια νέα επίθεση για την Λυγαριά ο Αντώνης Σβάνας πιάνει μια δυνατή κεφαλιά , την οποία απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας και από κοντά ο Σωτήρης Σβάνας σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-2. Η κυριαρχία συνεχίστηκε και στην συνέχεια του ημιχρόνου, με τον Γιώργο Τζαναβά να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή βλέποντας την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 20’ μια ακόμη ωραία προσπάθεια για την ομάδα μας
με τον Τζαναβα Γιώργο να περνάει μια ωραία μπαλιά από την άμυνα στον Σβάνα Αντώνη βγάζοντάς τον σε μια αντεπίθεση, ο οποίος με την σειρά του αλλάζει το παιχνίδι στην απέναντι πλευρά βρίσκοντας τον Γιάννη Τζαναβά ελεύθερο που με μια σέντρα σημαδεύει το κεφάλι του Σβάνα Αντώνη με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Αυτήν ήταν μια πολύ ωραία φάση για τον Απόλλων δείχνοντας την ποιότητα που υπάρχει στο φετινό ρόστερ. Προς την λήξη του ημιχρόνου μερικές ακόμη καλές στιγμές με τον Σαργιώτη Ντίνο και Τσιμούρτο Δημήτρη να αστοχούν, σε σουτ και τετ α τετ αντίστοιχα που επιχείρησαν. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όλοι πίστευαν ότι ο Απόλλων θα πετύχαινε κι άλλα γρήγορα γκολ τελειώνοντας έτσι το παιχνίδι από νωρίς. Στο 55’ μια ωραία προσπάθεια του ταχύτατου Γιάννη Τζαναβά καταλήγει έπειτα από κόντρα στα χέρια του τερματοφύλακα. Στο 57΄ ύστερα από μια λάθος κεφαλιά του αμυντικού μας η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα και έτσι με αυτογκόλ διαμορφώνεται το 1-2. Σαν να μην έφτανε αυτό 2 λεπτά αργότερα η Φωτάδα κερδίζει πέναλντι κάνοντας το 2-2 και βάζοντας δύσκολα στον Απόλλων. Η ομάδα μας δεν πτοήθηκε από το αποτέλεσμα και στο 65’, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Δημήτρης Τσιμούρτος πετυχαίνει το γκολ δίνοντας ξανά προβάδισμα στον Απόλλων. Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 75’ μετά από κόρνερ ο Αντώνης Σβάνας με ένα σουτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Τσιμούρτος με ένα ωραίο δυνατό σουτ από πλάγια πετυχαίνει το χατ-τρικ, δείχνοντας την ανωτερότητα του Απόλλων και σφραγίζοντας ουσιαστικά την νίκη. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν ομαλά με τον διαιτητή να μην αργεί να σφυρίξει την λήξη του αγώνα.

Υ.Γ. Με αυτήν την νίκη η ομάδα μας βρίσκεται στην 5η θέση. Πολλά συγχαρητήρια παιδιά! Συνεχίζουμε δυνατά!

ΣΥΝΘΕΣΗ: Βαγενάς Κώστας, Σαργιώτης Γιώργος, , Τζαναβάς Γιώργος, Βαγενάς Δημήτρης, Σβάνας Σωτήρης, Τζαναβάς Γιάννης, Σβάνας Αντώνης(80’ Σαργιώτης Βασίλης), Σαργιώτης Ντίνος, Τσιμούρτος Δημήτρης, Ρόδε Χάιρο(75’ Σαργιώτης Γιώργος Βησ), Τσιώκος Βησσάρης