Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

Λύτρωση στο τελευταίο λεπτό..

Τον βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε σήμερα να αποσπάσει η ομάδα μας απέναντι στα Αμπελάκια για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Η ομάδα του Δημήτρη Σαργιώτη δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε μόλις στο 10' πίσω στο σκορ καθώς ο νεαρός γκολκίπερ της ομάδας μας ,που έπαιξε βασικός σήμερα, δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα ύστερα από μια εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων . Το γκολ που δεχτήκαμε περιμέναμε να αλλάξει λίγο την αγωνιστική μας εικόνα αλλά μάταια.Πολλά λάθη , αδυναμία στην ανάπτυξή αλλά και στην δημιουργία κάποιου κινδύνου μπροστά από την αντίπαλη εστία διατηρούσαν το 0-1 καθώς τα λεπτά κυλούσαν με την αμυντική μας γραμμή να τα πάει κάπως καλύτερα και να κερδίζει αρκετές μάχες.Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο .Στην επανάληψη η Λυγαριά συνέχισε  να παρουσιάζει την ίδια άσχημη αγωνιστική εικόνα με αυτή του πρώτου μέρους.
Σαν να μην έφτανε όμως αυτό οι παίκτες των Αμπελακίων κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 55' και ανεβάζοντας ταυτόχρονα και τον δείκτη δυσκολίας για την ομάδα μας στο να αποφύγει πλέον την ήττα. Το 0-2 έδειχνε σκορ ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους αλλά κάπου εκεί άρχισε πλέον να ξυπνάει το θηρίο..Η ομάδα άρχισε  σιγά σιγά να ανεβάζει απόδοση , να ξεδιπλώνει με υπομονή της επιθέσεις της και να προσπαθεί να πάρει τον έλεχγο τους παιχνιδιού.Οι παίκτες μας άρχισαν να πιέζουν περισσότερο την αντίπαλη αμυντική γραμμή και αυτό απέδωσε καρπούς στο 70' όταν και η άψογη συνεργασία Α.Σβάνα και Λιάκου οδήγησαν τον τελευταίο στο δρόμο προς τα δίκτυα μειώνοντας το σκορ σε 1-2 και δίνοντας πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι.Τα τελευταία λεπτά ήταν μαρτυρικά και για τις δύο ομάδες . Τα Αμπελάκια από την μία ήθελαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με νύχια και με δόντια και από την άλλη οι παίκτες του Δημήτρη Σαργιώτη προσπαθούσαν με όλες τους τις δυνάμεις να αποφύγουν την ήττα.Η λύτρωση για τον Απόλλων ήρθε στο 90+ όταν ο Βισβίνης στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ανέλαβε να εκτελέσει το κερδισμένο κόρνερ για την Λυγαριά στέλνοντας την μπάλα στο πρώτο δοκάρι.Εκεί ο Λιάκος σηκώθηκε παίρνοντας την κεφαλιά και στέλνοντας την μπάλα προς τα δίκτυα .Έτσι γράφτηκε το 2-2 και ο επίλογος σε μία ακόμα εντός έδρας αναμέτρηση.

ΣΥΝΘΕΣΗ:  Σαργιώτης Γιάννης , Τζερεμές Αντώνης , Σαργιώτης Σωτήρης , Τζαναβάς Γιώργος , Τσιώκος Άκης ( 60' Τζιορτζιώτης Νίκος ) ,Τζαναβάς Γιάννης ,  Σβάνας Σωτήρης , Λιάκος Χρήστος ,  Βισβίνης Κώστας , Σβάνας Αντώνης ,Τσιώκος Βησσάρης .