Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Λυγαριά - Γόμφοι 1 - 2

Δεν κατάφερε σήμερα η ομάδα μας να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της το νέο έτος  γνωρίζοντας την ήττα από τους Γόμφους  με 1-2 , σε ένα παιχνίδι που πολλοί το είχαν χαρακτηρίσει τοπικό ντέρμπι.Οι δύο ομάδες πρόσφεραν μέτριο θέαμα στους αρκετούς πιστούς οπαδούς που βρέθηκαν σήμερα παρά το κρύο στο γήπεδό μας για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, με την Λυγαριά να χάνει αρκετές ευκαιρίες και στο τέλος να πληρώνει την αστοχία της.
Ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα.
Πολύ καλό το ξεκίνημα για την ομάδα μας στο πρώτο μέρος  με τους παίκτες μας να προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι κατοχής αλλάζοντας την μπάλα με υπομονή και πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα για κάποιο λάθος.Η τακτική αυτή απέδωσε καρπούς πολύ νωρίς με το Βισβίνη να εκτελεί το κερδισμένο κόρνερ για τον Απόλλων και τον Σωτήρη Σβάνα με κεφαλιά στο 13' να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα μας αφιερώνοντας μάλιστα το γκολ που πέτυχε στον τραυματία αμυντικό μας Σαργιώτη Γιώργο.Το γκολ αυτό απέβαλε το άγχος από την Λυγαριά με τον προπονητή μας να δίνει εντολή να παίζεται η μπάλα και από τα πλάγια,προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα που διαθέτει η ομάδα εκεί.Οι προσπάθειές μας όμως για ένα δεύτερο γκολ δεν καρποφόρησαν με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου και την ομάδα τον Γόμφων σε όλο σχεδόν το πρώτο μέρος να έχει παθητικό ρόλο στο γήπεδο .
Ποιος θα τολμούσε όμως να προβλέψει την ανατροπή που θα γινόταν στην επανάληψη.
Οι αλλαγές που έκανε ο Απόλλων με την έναρξη του δευτέρου μέρους τον βοήθησαν να αποκτήσει μεγαλύτερη δύναμη στην γραμμή κρούσης και όλοι πλέον περίμεναν ένα δεύτερο γκολ για να "καθαρίσει" το παιχνίδι.Πράγματι η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Λιάκο να χάνει στο 55' τετ-α-τετ και συνάμα την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά μας. Αντί όμως για το 2-0 οι αντίπαλοι κατάφεραν στο 68' να ισοφαρίσουν , με ένα τέρμα που προήλθε μετά από την τραγική ασυνεννοησία του Α.Τσιώκου με τον Γάτσιο σε μια φάση που δεν έκρυβε κανένα κίνδυνο. Με το γκολ αυτό οι παίκτες των Γόμφων πίστεψαν στην ανατροπή και άρχισαν να πατάνε περισσότερο την περιοχή μας .Απ'την άλλη η ομάδα μας έκανε πιο επιθετικό το σύστημά της αλλά και πάλι οι προσπάθειες των παικτών μας σταματούσαν στον συγχωριανό μας και τερματοφύλακα των Γόμφων Τσιώκο Αχιλλέα.Συγκεκριμένα ο Λιάκος στο 70' σπατάλησε ένα ακόμα τετ-α-τετ  και ο Δ.Σαργιώτης που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο έχασε μοναδική ευκαιρία στο 78' να βάλει μπροστά στο σκορ την Λυγαριά. Η μπάλα τιμωρεί όμως και στο 82' σε μια αντεπίθεση που ξεδίπλωσαν οι αντίπαλοι κι ενώ η ομάδα μας είχε ανέβει μπροστά παραμελώντας τα αμυντικά της καθήκοντα ,πέτυχαν το νικητήριο γκολ . Στα λίγα εναπομείναντα λεπτά ο Απόλλων δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να υποδεχθεί το νέο έτος με ήττα.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σαργιώτης Βασίλης , Τσιώκος Άκης ( 73' Μηλιώτης Αχιλλέας ) , Τζερεμές Αντώνης , Τζαναβάς Γιάννης , Σβάνας Αντώνης , Αντωνίου Σάκης , Λιάκος Χρήστος , Βισβίνης Κώστας , Σβάνας Σωτήρης , Τσιώκος Βησσάρης ( 45' Σαργιώτης Δημήτρης )