Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

" Ήπιε νερό " από την Πηγή

Στην γειτονική Πηγή δοκιμάστηκε σήμερα το απόγευμα η Λυγαριά αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα ,σε ένα παιχνίδι για την 17η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.Η ομάδα του Δημήτρη Σαργιώτη ήθελε μόνο νίκη σήμερα απέναντι σε έναν εύκολο θεωρητικά αντίπαλο για να επιστρέψει και πάλι στις επιτυχία μετά από απουσία δύο αγωνιστικών.Το τελικό 1-2 δείχνει ότι τα κατάφερε περίφημα,προσθέτοντας  ακόμα 3 πολύτιμους βαθμούς στην μέχρι τώρα συγκομιδή της.
Ας περάσουμε όμως τώρα σε όσα διαδραματίστηκαν στο γήπεδο της Πηγής.
Τα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα για της δύο ομάδες που προσπαθούσαν να αποκτήσουν κυρίαρχο ρόλο στον αγωνιστικό χώρο.Το σωματείο μας όμως έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο καταφέρνοντας να δείξει από νωρίς τις προθέσεις του.Το ρολόι έδειχνε μόλις στο 13' όταν και σημειώθηκε η πρώτη σημαντική φάση για την Λυγαριά.Όλα ξεκίνησαν από την εκτέλεση κόρνερ του Βισβίνη που βρήκε άψογα τον Α.Σβάνα με τον τελευταίο να μην σημαδεύει όμως σωστά με το κεφάλι στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ.Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να έχουμε κάποια αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση.Ο λόγος,  η αμυντική τακτική που ακολουθούσαν οι παίκτες της Πηγής σε συνδυασμό με  τα πολλά δικά μας λάθη στην ανάπτυξη .
Τα λάθη αυτά μάλιστα μας κόστισαν για ένα διάστημα και τον έλεγχο του κέντρου με την ομάδα μας να δείχνει τα λεπτά αυτά κομμένη στα δύο.Οι γηπεδούχοι όμως δεν κατάφεραν σε καμιά περίπτωση να δημιουργήσουν κινδύνους και όλα έδειχναν ότι το μηδέν θα παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.Όσο πλησιάζαμε προς τα τελευταία αγωνιστικά λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες μας έδειχναν να πιστεύουν πως μπορούν να πετύχουν ένα τέρμα ανεβάζοντας σιγά σιγά απόδοση και σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία τους έφταναν κοντά στην αντίπαλη εστία αρκετά συχνά.Στο 40' , ο Σ,Σβάνας λίγο έλειψε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα μας ,πετώντας όμως τελικά στον κάδο των αχρήστων την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.Δεν συνέβει όμως το ίδιο και 5 λεπτά αργότερα σε μια φάση που ο Απόλλων έδειξε ότι διαθέτει πολύ ποιότητα και παίκτες που μπορούν να κάνουν την διαφορά.Με 4 πάσες από την άμυνα οι Τζερεμές, Α.Τσιώκος,Γιάννης Τζαναβάς και Α.Σβάνας έβγαλαν σε θέση βολή τον Λιάκο , με τον ταλαντούχο επιθετικό μας να δείχνει την εκτελεστική του δεινότητα  κοντρολάροντας την μπάλα άψογα και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Πηγής να την μαζέψει από τα δίχτυα του.  Το 0-1 ήταν γεγονός με τον κύριο Καπερώνη να μην αργεί να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη περιμέναμε ποιο ανοιχτό παιχνίδι από πλευράς Πηγής και μας δικαίωσε.
Η σοβαρότητα που έδειξε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης συνοδεύτηκε και από το γκολ της ισοφάρισης που κατάφεραν να πετύχουν οι παίκτες της στο 55' ,γκολ που προήλθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ.  Το γκολ αυτό δεν φάνηκε να επιδρά αρνητικά στην ψυχολογίας της ομάδας που πίστευε όσο καμιά άλλη φορά πως μπορεί την νίκη στο σημερινό παιχνίδι.Άρχισε λοιπόν να ανεβάζει απόδοση σιγά σιγά, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα και με οργανωμένη ανάπτυξη προσπαθούσε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από την αντίπαλη περιοχή.Αντίθετα η ομάδα της Πηγής προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να βρει τους επιθετικούς της χωρίς όμως αποτέλεσμα τις περισσότερες χωρές.Ο χρόνος όμως κυλούσε και όσο πλησιάζαμε στο τέλος γινόταν κι αυτός " εχθρός" των δύο ομάδων.Οι παίκτες μας δεν φαινόταν σε καμία περίπτωση ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας και ο Α.Σβάνας αποφάσισε πως ήταν η ώρα να μιλήσει.Πήρε το όπλο του  για τέταρτη φορά φέτος και σε μια γνώριμη για μας φάση με τον Βισβίνη να εκτελεί αριστοτεχνικά το κερδισμένο για την ομάδα μας κόρνερ ,έστειλε στο 88' για δεύτερη φορά στο παιχνίδι την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα ξεσπώντας όλοι σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Τα λιγοστά λεπτά που επέμεναν
o Γάτσιος φρόντισε να δείξει την κλάση του κάνοντας σωτήρια επέμβαση με φοβερή εκτίναξη στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού όταν ο αντίπαλος επιθετικός βρέθηκε απέναντί του και επιχείρησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια..Έτσι ο Απόλλων Λυγαριάς έφτασε σε αυτή την σπουδαία νίκη σπάζοντας μάλιστα και την παράδοση που τον ήθελε να μην καταφέρνει αυτά τα χρόνια που αγωνίζεται στην Α1 να φύγει από την Πηγή με βαθμό ή βαθμούς.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Τζερεμές Αντώνης , Σαργιώτης Βασίλης ( 80' Σαργιώτης Σωτήρης) , Τζαναβάς Γιώργος , Τσιώκος Άκης ( 85' Μαλάμης Θοδωρής) , Λιάκος Χρήστος , Τζαναβάς Γιάννης , Βισβίνης Κώστας , Σβάνας Αντώνης , Σβάνας Σωτήρης , Τσιώκος Βησσάρης.