Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Πανχασιακός - Λυγαριά 3 - 1

Στον "ακριτικό" Γάβρο φιλοξενήθηκε σήμερα το πρωί η ομάδα μας όπου και γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από τον τοπικό Πανχασιακό στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος .Το σωματείο μας δεν κατάφερε σε κανένα διάστημα της αναμέτρησης να παρουσιάσει εντός αγωνιστικού χώρου το πραγματικό του πρόσωπο , με τους παίκτες μας να δείχνουν επηρεασμένοι από τον χαρακτήρα εκδρομής που δόθηκε σε αυτή την "έξοδό" μας καθώς η διοίκηση της ομάδας μας μίσθωσε λεωφορείο για να μεταβούν παίκτες και φίλαθλοι στον Γάβρο .

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.Ο Σβάνας έχοντας λιγοστές επιλογές στην διάθεσή του για την βασικής ενδεκάδας παρέταξε ένα αρκετά ανταγωνιστικό σύνολο με πολλές αλλαγές στον βασικό κορμό.Αυτό από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού μπορούσε ο καθένας να το αντιληφθεί.Η "χημεία" στην ομάδα μας έλειπε και τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο.Στο 9' οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Σαργιώτη αλλά ο νεαρός γκολκίπερ μας ήταν σε ετοιμότητα.Τρία λεπτά αργότερα ήταν
η σειρά της Λυγαριάς να φθάσει κοντά στα αντίπαλα καρέ με τον Αντώνη Σβάνα να επιχειρεί ένα σουτ.Στο πρώτο τέταρτο η κατοχή ήταν μοιρασμένη για της δύο ομάδες .Έλειπε όμως η ουσία.Η ανάπτυξη και των δύο αντιπάλων ήταν τραγική..Με γεμίσματα από την μία εστία στην άλλη λόγω των μικρών διαστάσεων του γηπέδου προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάποιο κίνδυνο .Οι δύο αμυντικές γραμμές στεκόταν όμως στο ύψος των περιστάσεων και απομάκρυναν κάθε απειλή.Στο 22' η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας σε ένα εξαιρετικό σουτ που επιχείρησε παίκτης του Πανχασιακού και δύο λεπτά αργότερα το 1-0 ήταν γεγονός.Η λάθος συνεννόηση του Τσιώκου με τον Σβάνα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φέρουν την μπάλα στην περιοχή μας μετά από εκτέλεση κόρνερ και από κοντά εξαιτίας της λάθος απομάκρυνσης να την στείλουν στο βάθος της εστίας μας.
Οι παίκτες μας δεν πτοήθηκαν από  το γκολ αυτό και στο 30' ο Αντώνης Σβάνας με νέο δυνατό σουτ οδήγησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε ασταθή απόκρουση.Ο Λιάκος που ακολουθούσε την φάση προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αυτή την ευκαιρία αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.Το παιχνίδι έμοιαζε ότι αποκτά ρυθμό με την Λυγαριά να ψάχνει με κάθε τρόπο το γκολ της ισοφάρισης.Στο 32' ήταν η σειρά του Γκουτζαμανη να απειλήσει, ενώ στο 40' ο Λιάκος με ωραία κεφαλιά ανάγκασε τον γκολκίπερ του Πανχασιακού σε μια εκπληκτική εκτίναξη διατηρώντας το 1-0.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψη ο Απόλλων έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο.Παίζοντας αρκετά επιθετικά το σωματείο μας είχε περιορίσει τους αντιπάλους σε αμυντικό ρόλο.Αυτό δεν διήρκεσε όμως πολύ.Το ρολόι έδειχνε 64' λεπτά παιχνιδιού όταν σε μια αδράνεια της άμυνάς μας ο αντίπαλος επιθετικός έφυγε μόνος του απέναντι στον Σαργιώτη και χωρίς να δυσκολευτεί έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στην εστία του.Μετά το γκολ αυτό η κάθε ελπίδα της Λυγαριάς να αποδράσει από το γήπεδο έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας εξανεμίστηκε.Το παιχνίδι του Απόλλων έγινε πολύ "άναρχο" και έμοιαζε σχεδόν ακίνδυνος στον αγωνιστικό χώρο.Κανένας δεν πίστευε πλέον ότι μπορεί να φτάσει έστω και στην επίτευξη ενός τέρματος .Στο 81' ήρθε να τριτώσει μάλιστα το κακό .Ένα φάουλ που υπέπεσε ο Παναγιώτης Τσιώκος λίγο έξω από τα όρια της περιοχής μας μετατράπηκε με ωραία απευθείας εκτέλεση σε ένα ακόμα γκολ για τον Πανχασιακό.Το μόνο που κατάφερε τελικά η ομάδας στα εναπομείναντα λεπτά ήταν να μειώσει στο 91'  πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής με τον Λιάκο

Υ.Γ Σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Απόλλων Λυγαριάς δεν κατάφερε να αυξήσει την βαθμολογική συγκομιδή του και πλέον βρίσκεται στην 9η θέση.
Το τι μπορεί να έφταιξε για την τραγική αυτή εμφάνιση το γνωρίζουν καλύτερα παίκτες και προπονητής .Αυτό που ευχόμαστε όμως είναι να μην επαναληφθεί ξανά.
Συγχαρητήρια στα διοικητικά μέλη του Α.Ο Απόλλων Λυγαριάς που οργάνωσαν την σημερινή εκδρομή στον Γάβρο.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Γιώργος , Τζαναβάς Γιώργος , Τσιώκος Άκης ( 45' Σαργιώτης Αργύρης ) , Σβάνας Αντώνης , Χοτζα Ερβις ( 72' Τσιώκος Μάκης ) , Τσιώκος Παναγιώτης , Σαργιώτης Βασίλης , Γκουτζαμάνης Αρης , Λιάκος Χρήστος.