Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Δενδροχώρι - Λυγαριά 0 - 1

Η 11αδα που παρατάχτηκε ο Απόλλων
Σπουδαία νίκη κατάφερε να πετύχει χθες ο Απόλλων Λυγαριάς στο Δενδροχώρι,όπου επικράτησε της τοπικής ομάδας με 0-1 ,σε ένα παιχνίδι για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Η συγκεκριμένη αναμέτρηση πρόσφερε ελάχιστο θέαμα στους λιγοστούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο ,καθώς η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου λόγω της έντονης βροχόπτωσης των προηγούμενων ημερών δεν επέτρεπε σε καμιά ομάδα να κάνει το παιχνίδι της .
 Το πρώτο μέρος κύλησε με λιγοστές καλές φάσεις , με τους γηπεδούχους να έχουν καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 22, με τον Γάτσιο όμως να δηλώνει παρόν και να απομακρύνει τον κίνδυνο.
Η Λυγαριά κάνοντας πολλά λάθη δεν έφτανε με αξιώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία .Μεγάλες μπαλιές , βιαστικές μεταβιβάσεις και πολλές λάθος πάσες δεν της επέτρεπαν να παρουσιάσει τον πραγματικό της εαυτό στον αγωνιστικό χώρο..Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του κ .Κουτσάγια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τα δύο σωματεία να αποσύρονται στα αποδυτήρια..
Εκεί ο Σβάνας έδωσε κάποιες οδηγίες και έκανε κάποιες παρατηρήσεις καθώς ήταν φυσικό να μην είναι ικανοποιημένος απο την εικόνα της ομάδας του.
Στην επανάληψη ο Απόλλων μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο γήπεδο.Πάλι όμως αντιμετώπιζε προβλήματα στην ανάπτυξή του με αποτέλεσμα όσο τα λεπτά περνούσαν αυτό να προκαλεί εκνευρισμό στους παίκτες μας.Οι πιστοί φίλαθλοι του σωματείου μας που δεν χάνουν παιχνίδι της αγαπημένης τους ομάδας προσπαθούσαν να  τους εμψυχώσουν , παρακινώντας τους να προσπαθήσουν να ανεβάσουν απόδοση και να παίξουν πιο συγκεντρωμένα.Στο 76΄ επιτεύχθηκε και το μοναδικό όπως αποδείχτηκε τελικά γκολ της αναμέτρησης .
Ο νεοαποκτηθείς Γκουτζαμάνης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Λιάκο μόνο του απέναντι στον γκολκίπερ.Ο τελευταίος επιχείρησε να ξεπεράσει και το εμπόδιο του τερματοφύλακα και να μπει με την μπάλα στα δίχτυα.Αυτό όμως δεν επιτεύχθηκε με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να υπερασπίζεται αποτελεσματικά την εστία του απομακρύνοντας αρχικά την μπάλα.Άλλο ένα όμως μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου , ο Καφώνης είχε ακολουθήσει την φάση και με ωραίο πλασέ την έστειλα από κοντά στα δίχτυα πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λυγαριάς.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά χωρίς όμως επιτυχία .Το τελευταίο σφύριγμα του άρχοντα της αναμέτρησης βρήκε παίκτες και διοίκηση να πανηγυρίζουν αυτή την νίκη .
Το τέλος της 22ης αγωνιστικής βρήκε  πλέον τον Απόλλων Λυγαριάς στην 7η πλέον θέση του βαθμολογικού πίνακα .
Επόμενος αντίπαλος του σωματείου μας ο φορμαρισμένος Πορταϊκός την άλλη Κυριακή στο γήπεδό μας .Να είστε όλοι εκεί.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Γιώργος , Τσιώκος Άκης (87' Τσιώκος Παναγιώτης ) , Τζαναβάς Γιώργος , Γκουτζαμάνης Άρης , Τζερεμές Αντώνης , Χοτζα Ερβις , Καφώνης Ντίνος ( 81' Σαργιώτης Βασίλης ) , Λιάκος Χρήστος , Σβάνας Αντώνης .