Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013

Κεφαλοβρυσιακός - Λυγαριά 1 - 3

Πρώτο παιχνίδι της ομάδος μας για το νέο έτος και οι προσδοκίες όλων για νικηφόρο ξεκίνημα επιβεβαιώνονται.Αντίπαλος αυτή την Κυριακή ο ουραγός της κατηγορίας, Κεφαλοβρυσιακός.Με το Σβάνα να διαθέτει σχεδόν όλους τους παίκτες του ετοιμοπόλεμους το παιχνίδι έμοιαζε από το ξεκίνημά του με περίπατο για τον Απόλλων.
Το γρήγορο γκολ ήταν αυτό που επιδίωξαν οι παίκτες μας ώστε να αποβάλλουν το άγχος και να καθαρίσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα το παιχνίδι.Αυτό πραγματοποιήθηκε στο 20’ με τον Αντωνίου να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Αντώνη Σβάνα με σουτ στην κίνηση να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ σημειώνοντας το πρώτο του γκολ για το 2013.Τα λεπτά κυλούσαν με τη Λυγαριά να έχει τα ηνία του αγώνα και να βγαίνει αρκετές φορές μπροστά με αξιώσεις.Μεγάλη ευκαιρία για γκολ είχε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Λιάκος να ανοίξει το σκορ μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Τζαναβά.Ο διαιτητής της αναμέτρησης κύριος Πάντος έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Απόλλων να δικαιούται μεγαλύτερο σκορ βάση εμφάνισης.

Οι παίκτες μας μπήκαν στο γήπεδο με ένα και μόνο σκοπό,να τελειώσουν το παιχνίδι.Καμία αλλαγή από το Σβάνα μιας και η ομάδα έμοιαζε να έχει βρει τα πατήματα της μετά από αρκετό καιρό χωρίς επίσημο παιχνίδι.Ο Απόλλων έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό του παιχνιδιού κυκλοφορώντας την μπάλα υπομονετικά αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο.Η πρώτη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στο 55’ με τον δραστήριο Έρβις να βρίσκεται μόνος με τον τερματοφύλακα και να αστοχεί για εκατοστά μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Μηλιώτη από το χώρο του κέντρου.Λίγα λεπτά αργότερα στο 60’ ωστόσο ο ίδιος παίκτης δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από ‘πάρε-βάλε’ πάσα του ταχύτατου Τζαναβά κάνοντας έτσι τα πράγματα απλούστερα.Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει.Στο 70’ ο Α.Σβάνας αυτή τη φορά ήταν ο δημιουργός ο οποίος με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Λιάκο με τον τελευταίο να γράφει το 0-3 με αριστουργηματική κεφαλιά. Κάπου εκεί ο Σβάνας αποφάσισε ότι ήταν ώρα για να κάνει συντήρηση δυνάμεων εν’ όψη της δύσκολης συνέχειας και να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε νεαρότερους παίκτες.Έτσι στη θέση του Μηλιώτη ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις πέρασε ο Βασίλης Σαργιώτης στο 72’,στην θέση του Αντωνίου ο νεαρός Τσιώκος Μάκης στο 77’ και στη θέση του Γιώργου  Σαργιώτη πέρασε ο  Τζιορτζιώτης στο 80’ .Το σκορ έκλεισε με μια απροσεξία της άμυνάς μας να δίνει την ευκαιρία στον αντίπαλο επιθετικό να σημειώσει το 1-3.
Επόμενο ματς την Κυριακή με τον Γοργογύρι στην έδρα μας.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Τσιώκος Άκης , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Βησ. Γιώργος ( 80' Τζιορτζιώτης Νίκος ) , Αντωνίου Σάκης ( 77' Τσιώκος Μάκης ), Μηλιώτης Αχιλλέας ( 72' Σαργιώτης Βασίλης ) , Σβάνας Αντώνης , Χοτζα Ερβις , Τζερεμές Αντώνης , Τζαναβάς Γιάννης , Λιάκος  Χρήστος