Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Λυγαριά - Βυτουμάς 1 - 1

H 11αδα που παρέταξε ο Σβάνας
Το αήττητο σερί του για 7η σερί αγωνιστική διατήρησε ο Απόλλων Λυγαριάς στη χθεσινή εντός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα του Βυτουμά , αποσπώντας αυτή τη φορά τον βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα του β΄ γύρου του πρωταθλήματος.Πλήθος κόσμου παραβρέθηκε στο γήπεδό μας μιας και ο αγώνας διεξήχθη Σάββατο , με τις δύο ομάδες να προσφέρουν για 90΄ λεπτά  πολλές συγκινήσεις .Ας μιλήσουμε όμως ποιο συγκεκριμένα .
Ο coach Σβάνας παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο ένα αρκετά ανταγωνιστικό σύνολο.Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πολύ δυνατές  το πρώτο δεκάλεπτο ,φανερώνοντας  πόσο ήθελαν αμφότερες την νίκη.Η απόδοση των παικτών μας όμως άρχισε να πέφτει από το 15΄ και μετά . Ο Απόλλων έδειχνε να "πονάει" στην δεξιά του πλευρά και τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο.Ο ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξής μας δεν επέτρεπε τη δημιουργία κινδύνων μπροστά από την αντίπαλη εστία με τους αντιπάλους να αποκτούν σιγά σιγά τον έλεγχο του παιχνιδιού.Στο 17' η μπάλα τράνταξε για πρώτη φορά το οριζόντιο δοκάρι του Γάτσιου και στην επαναφορά ο παίκτης του Βυτουμά έχασε από πλεονεκτική θέση τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.Δύο λεπτά αργότερα η αντίπαλη ομάδα είχε εκ νέου δοκάρι με το 0-0 να παραμένει και πάλι.Έπρεπε να φθάσουμε στο 24' για να δηλώσουν παρόν για πρώτη φορά στο παιχνίδι οι παίκτες μας.Ο δραστήριος Γιάννης Τζαναβάς πέρασε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων πρόλαβε τον Λιάκο πριν αυτός πλασάρει.Τα λεπτά κυλούσαν και
οι ισορροπίες άρχισαν να επανέρχονται και πάλι εντός αγωνιστικού χώρου.Στο χώρο του κέντρου αλλά και στην άμυνά μας έπεφταν κορμιά και η κερκίδα άρχισε να σπρώχνει κι αυτή την ομάδα με τον τρόπο της .Όλα έδειχναν ότι η αμυντική μας λειτουργία θα καταφέρει να διατηρήσει το μηδέν παρ' όλη την πίεση που αντιμετώπιζε κατά διαστήματα, όμως στο 39' ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα , καταλογίζοντας πέναλτι σε χέρι του Γιώργου Σαργιώτη.Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να προηγηθούν ανεκμετάλλευτη και ευστόχησαν στην εκτέλεση, με το 0-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου καθώς στα λιγοστά λεπτά που απέμεναν δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο.
Στην επανάληψη ο Απόλλων παρουσιάστηκε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου.Παίζοντας με περισσότερη υπομονή , προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα μειώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα λάθη του.Πίεζε ψηλά την αντίπαλη ομάδα και έδειχνε αποφασισμένος να προσπαθήσει να φθάσει στο γκολ της ισοφάρισης όσο πιο γρήγορα μπορούσε.Πράγματι στο 54' ένα κερδισμένο φάουλ κοντά στο κόρνερ έφερε όλους τους ψηλούς της ομάδας μας μέσα στα αντίπαλα καρέ.Ο Γιάννης Τζαναβάς εκτέλεσε και ο Αντώνης Σβάνας εκμεταλλευόμενος την ασταθή απομάκρυνση της μπάλας την έσπρωξε με το κεφάλι στα δίχτυα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα και χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.Το γκολ αυτό έφερε και έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς αντιπάλων με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν με 10 παίκτες στο 60'. Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον.Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και την ψυχολογία στα ύψη η Λυγαριά έψαχνε με κάθε τρόπο το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού .Η αμυντική μας λειτουργία ήταν άψογη απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο που παρουσιαζόταν και η γραμμή κρούσης μας έβαζε αρκετά συχνά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα . Το γκολ όμως δεν ερχόταν και μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει και η "ζημιά" στο 77'  με την μπάλα να σταματάει στην συμβολή των δοκών της εστίας μας σε ένα εξαιρετικό σουτ των αντιπάλων.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιάκος με μια εξαιρετική προσπάθεια διεκδίκησε την μπάλα κερδίζοντας την χάρη στην ταχύτητά του και προσπάθησε με δυνατό σουτ να την στείλει στο βάθος της αντίπαλης εστίας.Αυτή όμως δεν του έκανε το χατίρι καθώς πήρε πολύ ύψος και κατέληξε άουτ.
Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία που σημειώθηκε στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας.
Επόμενος σταθμός στους Γόμφους την άλλη Κυριακή .

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Γιώργος , Σαργιώτης Βησ. Γιώργος , Τσιώκος Άκης , Τζαναβάς Γιώργος , Σβάνας Αντώνης ( 83' Ταμπουκας Αδαμ ) , Μηλιώτης Αχιλλέας ( 72' Σαργιώτης Βασίλης ) , Χοτζα Ερβις , Λιάκος Χρήστος , Τζαναβάς Γιάννης.