Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα μας

Το πιο εύκολο απόγευμα στην μέχρι τώρα πορεία του είχε σήμερα η ομάδα μας καταφέρνοντας να επιβληθεί της Χρυσομηλιάς με το ευρύ 4-1 σε ένα παιχνίδι που οι φάσεις για τους φιλοξενούμενους ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Οι παίκτες μας μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι και πράγματι ήταν αυτοί που δημιούργησαν στο 4' την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση.Όλα ξεκίνησαν από την σέντρα του Βισβίνη με προορισμό το κεφάλι του Λιάκου ,με τον νεαρό επιθετικό μας να αργεί να πάει προς την μπάλα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της Χρυσομηλιάς.Η φάση αυτή φαίνεται να ταρακούνησε τους αντιπάλους και τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά τους να δημιουργήσουν μοναδική ευκαιρία για να περάσουν μπροστά στο σκορ με την αμυντική μας γραμμή να μην λειτουργεί σωστά και τον επιθετικό της Χρυσομηλιάς να βρίσκεται μόνος απέναντι στον Γάτσιο. Ο έμπειρος τερματοφύλακάς μας όμως κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια το τετ-α-τετ διατηρώντας το μηδέν.Αυτή έμελε να είναι όμως και η τελευταία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες μας από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισαν να ανεβάζουν στροφές επικρατώντας κατά κράτος των αντιπάλων τους στο γήπεδο .Έτσι κατάφεραν να εγκατασταθούν έξω από την εστία της Χρυσομηλιάς προσπαθώντας με κάθε τρόπο να τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα και να φθάσουν στο γκολ, κάτι που δεν άργησε να συμβεί. Έχοντας  μεγάλη υπομονή και τον Βισβίνη σε μεγάλη μέρα ο Απόλλων πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20', με τον Βησσάρη Τσιώκο να καταφέρνει να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την σέντρα του Βισβίνη κι από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Το γκολ αυτό απλοποίησε πολύ τα πράγματα για το σωματείο μας.Οι παίκτες μας απελευθερωμένοι πλέον
από το άγχος είχαν ως μοναδικό στόχο την επίτευξη κι άλλου τέρματος πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου για να κλειδώσουν την υπόθεση νίκης. Η πίεση προς τους αντιπάλους έγινε πλέον αφόρητη , οι οποίοι είχαν πλέον αρκεστεί στο να αμύνονται παθητικά .Στο 37' ο Απόλλων έστειλε το πρώτο του απειλητικό μήνυμα με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Βησσάρη Τσιώκου με την φάση να έχει ξεκινήσει από ωραία σέντρα του Βισβίνη κι ένα σουτ του Λιάκου που κόντραρε στα σώματα πριν η μπάλα καταλήξει στον πρώτο.Ότι δεν κατάφερε όμως ο Τσιωκος το πέτυχε ο Βισβίνης τέσσερα λεπτά αργότερα.Αυτή την φορά ήταν η σειρά του να υποδεχθεί αυτός την σέντρα του συμπαίκτη του και συγκεκριμένα του Λιάκου και χωρίς να δυσκολευτεί από το ύψος της μικρής περιοχής να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα ,βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όνειρα των παικτών της Χρυσομηλιάς περί απόδρασης από το γήπεδό μας έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας.Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τους Λιάκο και Βισβίνη να επιχειρούν στο 42' και 43' αντίστοιχα δύο σουτ χωρίς να δημιουργήσουν σοβαρό κίνδυνο.
Στην επανάληψη η Λυγαριά συνέχισε στο ίδιο ρυθμό αποκτώντας μάλιστα στο 47' και αριθμητικό πλεονέκτημα που διευκολυνε ακόμα περισσότερο το έργο της. Παρόλα αυτά όμως άργησε να σημειώσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι καθώς έπρεπε να φθάσουμε στο 60΄για να δούμε τον Σωτήρη Σβάνα να περνάει όλη σχεδόν την αντίπαλη άμυνα και τον γκολκίπερ να του αρνείται το γκολ. Το μισάωρο που ακολούθησε ήταν το κάτι μαγικό.Οι παίκτες μας παθιασμένοι κυνηγούσαν ένα τρίτο γκολ χάνοντας την μία ευκαιρία μετά την άλλη  αρχικά στο 69' με τον Δ.Σαργιώτη κι έπειτα στο 74' με τον αμυντικό μας  Τζερεμέ να μην διαχειρίζεται σωστά την πάσα ,έτοιμο γκολ, που του πρόσφερε ο Δ.Σαργιώτης μετά από ωραία συνεργασία που είχε με τον Βισβίνη.Όσο το γκολ δεν ερχόταν τόσο ακόμα αυτό πείσμωνε την ομάδα μας που είχε βαλθεί να συντρίψει τον αντίπαλό της. Στο 81' ήρθε επιτέλους η "λύτρωση" με τον Τζέτζια να προσθέτει κι αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ.Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός μας μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά στο ντεμπούτο του στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να βρει δίχτυα.Η φάση ξεκίνησε με μια ωραία αντεπίθεση που κατάφερε να ξεδιπλώσει η Λυγαριά με τον Δ.Σαργιώτη να φεύγει μόνος μπροστά, να συνεργάζεται άψογα με τον Τζέτζια ,με τον τελευταίο με δυνατό σουτ να αφήνει άγαλμα τον τερματοφύλακα. Το 3-0 ήταν γεγονός αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν φαινόταν να αλλάζει.Άλλη μία καλή φάση για την Λυγαριά στο 85' με τον Τζετζια να σουτάρει, βλέποντας την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.Στο 89' η Χρυσομηλιά σε μια ανύποπτη φάση κατάφερε να μειώσει στο σκορ αλλά οι παίκτες μας δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη.Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βισβίνης, που έκανε καταπληκτικό παιχνίδι σήμερα, αύξησε σε δύο τα προσωπικά του σημερινά τέρματα και σε τέσσερα αυτά της ομάδα μας ,δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη μας.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα καθώς η νίκη αλλά και ο τρόπος που ήρθε τόνωσε ακόμα περισσότερο την ψυχολογία της ομάδας εν όψη της δύσκολης συνέχειας.

Επόμενος σταθμός την Τρίτη στην Περιστέρα στο τελευταίο παιχνίδι μας πριν τα Χριστούγεννα..

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Τζερεμές Αντώνης , Σβάνας Βαγγέλης ( 70' Τζέτζιας Θάνος ), Σαργιώτης Βασίλης , Τζαναβάς Γιώργος , Τζαναβάς Γιάννης , Σβάνας Σωτήρης , Σβάνας Αντώνης , Βισβίνης Κώστας , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης ( 61' Σαργιώτης Δημήτρης )

To σημερινό φωτορεπορτάζ περιλαμβάνει 54 φωτογραφίες. Είναι αδύνατο να τις ανεβάσουμε όμως όλες γιαυτό επιλέξαμε κάποιες από αυτές.