Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

Φωτάδα - Λυγαριά 2 - 2

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Φωτάδας ,όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Λυγαριά, με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται τελικά των βαθμό της ισοπαλίας.Η απουσία του βασικού μας τερματοφύλακα  αποτέλεσε ένα  πλήγμα για τον τεχνικό της ομάδας μας αφού δεν είχε εναλλακτική λύση καθώς και ο άλλος γκολκίπερ του Απόλλων , ο νεαρός Γιάννης Σαργιώτης είναι τραυματίας.Έτσι για την κάλυψη αυτής της θέσης επιστρατεύτηκε ο Σ. Σαργιώτης που αγωνίζεται στα μετόπισθεν.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Απόλλων ,δείχνοντας της προθέσεις του μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Γιώργο Τζαναβά να σεντράρει , τον Λιάκο να πιάνει το σουτ και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει τελικά την μπάλα που είχε κατεύθυνση στην γωνιά της εστία του.Το δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας μας διήρκεσε μέχρι το 20' με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σιγά σιγά απόδοση προσπαθώντας να ισορροπήσουν το παιχνίδι .Στο 23' η ομάδα της Φωτάδας βρέθηκε μάλιστα σε πλεονεκτική θέση για να ανοίξει το σκορ, όμως ο γκολκίπερ μας ήταν στην σωστή θέση μπλοκάροντας την μπάλα . Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λιάκου που εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ , στοχεύοντας όμως πάνω από την αντίπαλη εστία. Σε αυτά τα λεπτά η Λυγαριά πίεζε την αντίπαλη άμυνα φτάνοντας  με αρκετή ευκολία μπροστά από τα αντίπαλα καρέ .Το γκολ ήταν το μόνο που έλειπε για να επιβεβαιώσει την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο.Στο 30' δημιουργήθηκε άλλη μια καλή φάση για τον Απόλλων αφού ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βισβίνη , η μπάλα έφτασε στον Α.Σβάνα με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.Οι αντίπαλοι δήλωσαν παρών
απαντώντας στις φάσεις της ομάδας μας με ένα δοκάρι στο 32'.Ένα λεπτό μετά ήρθε το πρώτο γκολ για την ομάδα μας με τους Γιάννη Τζαναβά και Λιάκο να συνεργάζονται άψογα και τον Α.Σβάνα να βρίσκετε στην σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Φωτάδας στο σουτ του Λιάκου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι.Οι πανηγυρισμοί μας όμως κράτησαν ελάχιστα καθώς στην επόμενη φάση μετά την σέντρα , οι παίκτες της Φωτάδας κατάφεραν να ισοφαρίσουν  .Το 1-1 παρέμεινε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου παρά της φιλότιμες προσπάθειες των παικτών μας να περάσουν και πάλι μπροστά.
Στην επανάληψη η Λυγαριά μπήκε και πάλι στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να κάνει το παιχνίδι της . Απείλησε και πάλι αρκετά νωρίς με τον Βησ.Τσιώκο αυτή την φορά να παίρνει πρωτοβουλία κινήσεων και να προσπαθεί στο 52΄και στο 55΄ να βάλει μπροστά την Λυγαριά με σουτ που εξαπέλυσε προς την αντίπαλη εστία Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σηκώσει λευκή πετσέτα και αυτό το πιστοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο στο 62' παίρνοντας κεφάλι στο σκορ .Το γκολ αυτό αποτέλεσε γερό χτύπημα στην ψυχολογία της ομάδα μας.Οι παίκτες μας δεν το έβαλαν κάτω και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας κατάφεραν να ισοφαρίσουν  στο 65' με τον Λιάκο αυτή την φορά να χρίζεται σκόρερ αξιοποιώντας σωστά την πολύ καλή σέντρα του Βισβίνη.Τα λεπτά κυλούσαν με τον Απόλλων να αδυνατεί να πετύχει ένα τρίτο τέρμα και την Φωτάδα να επικεντρώνεται περισσότερο στην αμυντική της λειτουργία .Στο 88' ,στην τελευταία σημαντική φάση, η ομάδα μας λίγο έλειψε να κλέψει την νίκη αν ο Βησ.Τσιώκος ήταν εύστοχος στην κλασική ευκαιρία που του παρουσιάστηκε . Έτσι το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του "άρχοντα" της αναμέτρησης.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Σωτήρης , Τζαναβάς Γιάννης , Σαργιώτης Γιώργος (75' Σαργιώτης Δημήτρης ) , Τζερεμές Αντώνης , Τζαναβάς Γιώργος , Σβάνας Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Λιάκος Χρήστος , Βισβίνης Κώστας , Σβάνας Αντώνης , Τζιορτζιώτης Νίκος ( 45' Τσιώκος Βησσάρης )