Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Λυγαριά - Δενδροχώρι 2 - 0

Ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε σήμερα στο ενεργητικό της η ομάδα μας αφού κατάφερε να επικρατήσει του Δενδροχωρίου με σκορ 2-0 στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.Η Λυγαριά παρουσίασε για ένα ακόμα παιχνίδι το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο
δείχνοντας στα υπόλοιπα σωματεία ότι ακόμα παραμένει υπολογίσιμη δύναμη.Οι παίκτες του Δημήτρη Σαργιώτη μπήκαν στο γήπεδο με πολύ όρεξη για ποδόσφαιρο θέλοντας όμως πρώτα να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα και κατόπιν να διεκδικήσουν κάτι θετικό.Το παιχνίδι ξεκίνησε με
την Λυγαριά να αποκτά από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα αλλάζοντας σωστά την μπάλα χωρίς πολλές περιττές ενέργειες.Ο δαιμόνιος και σήμερα Γιάννης Τζαναβάς έκανε και πάλι την διαφορά και με ωραία προσωπική ενέργεια στο 25'κατάφερε να κερδίσει ένα πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιακος ο οποίος σημαδεύοντας σωστά από την άσπρη βούλα έβαλε την Λυγαριά σε θέση οδηγού.Η διαιτησία του Τουτουκη έβαλε από νωρίς σε περιπέτειες την ομάδα μας ..Σε μια ανύποπτη φάση και συγκεκριμένα στην εκτέλεση ενός πλαγίου άουτ στο 40' έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σωτήρη Σαργίωτη ο οποίος πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια αφήνοντας την Λυγαριά με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο.Παρόλα αυτά το ημίχρονο βρήκε τον Απόλλων να προηγείται με 1-0..Τίποτα όμως δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού.Αν και αγωνιζόμενοι με παίκτη λιγότερο
όχι μόνο η ομάδα κάθισε πίσω για να προστατέψει το υπέρ της προβάδισμα αλλά αντίθετα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό καλύπτοντας σωστά τα όποια κενά δημιουργούνταν και δικαιώθηκε γι αυτό.Στο 63' ο Α.Σβάνας ανετράπη κερδίζοντας ένα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.Ο Αντωνίου που αναλαμβάνει συνήθως τα στημένα σημάδεψε σωστά βρίσκοντας και πάλι τον Λιάκο ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα που μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα .Η ομάδα του Δενδροχωρίου προσπάθησε να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά και να πετύχει κάποιο τέρμα χωρίς όμως αποτέλεσμα..Το τελικό σφύριγμα του Τουτούκη ανέδειξε την ομάδα μας νικήτρια για δεύτερο σερί παιχνίδι.Η συνολική εικόνα της ομάδας
 στο σημερινό παιχνίδι ήταν και πάλι εξαιρετική ,γεγονός που φανερώνει πως αρχίζει να βρίσκει πάλι τα πατήματα της με τους παίκτες αλλά και τους διοικούντες να είναι αρκετά χαρούμενοι από την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

ΣΥΝΘΕΣΗ : Τσιώκος Αχιλλέας , Σαργιώτης Σωτήρης , Ρίζος Γιώργος , Σαργιώτης Γιώργος , Τζαναβας Γιάννης , Μηλιώτης Αχιλλεας , Λιάκος Χρήστος , Τζετζιας Θανος( 69' Τζαναβάς Γιώργος) ,Αντωνίου Σάκης ( 80' Sergio Kalvo), Σβάνας Σωτήρης ,Τσιώκος Βησσάρης (55' Σβάνας Αντώνης )