Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Λυγαριά - Άγιος Βησσαρίωνας 2 - 0

Σπουδαία νίκη ,σε έναν αγώνα δίχως αύριο, σημείωσε σήμερα η Λυγαριά επικρατώντας του Αγίου Βησσαρίωνα με σκορ  2 - 0  , ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος.Η νίκη αυτή ήρθε την κατάλληλη στιγμή για να τονώσει το ηθικό της ομάδας και να βελτιώσει το κλίμα των αποδυτηρίων,μιας και τα συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα είχαν φέρει αρκετή γκρίνια.Το συγκρότημα του Δημήτρη Σαργιώτη έδειξε στο σημερινό παιχνίδι ότι παραμένει ακόμα ομάδα αφού η εικόνα της Λυγαριάς δεν θύμιζε σε τίποτα αυτή των προηγούμενων αναμετρήσεων.Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο μόνο την νίκη και τα κατάφερε περίφημα.Με την έναρξη της αναμέτρησης, στο 2' ο Τζετζιας με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα πετυχαίνοντας έτσι το 1-0 και βάζοντας τις βάσεις για την σημερινή επικράτηση..Το γρήγορα προβάδισμα δεν άλλαξε την τακτική της ομάδας που συνέχισε να πιέζει έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού ..Οι παίκτες μας απειλούσαν συνέχεια και αυτό δεν άργησε να φέρει και το δεύτερο τέρμα..Στο 32' ο Λιάκος με ωραία ενέργεια και σουτ παραβίασε για δεύτερη φορά την αντίπαλη εστία γράφοντας το 2-0 και  κλειδώνοντας έτσι την νίκη..Το 2-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου παρ όλες τις  προσπάθειας για επίτευξη κι άλλου τέρματος.Στην επανάληψη
ο Απόλλων προτίμησε απλά να διατηρήσει το προβάδισμα παίζοντας λίγο πιο αμυντικά και δίνοντας περισσότερους χώρους στους αντιπάλους ,χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν είχε στόχο ένα ακόμα τέρμα .Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς η Λυγαριά να απειλείται .Μια φάση στο  80' λεπτό ήρθε να επιβεβαιώσει το γεγονός ότι αν πατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο το γκάζι ο δείκτης του σκορ θα ήταν πολύ υψηλότερος.Όλα ξεκίνησαν όταν ο Λιάκος πήρε την μπάλα,πέρασε σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα,πάσαρε στον Α. Σβάνα  ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα.Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Μυλωνά ανέδειξε και επίσημα την Λυγαριά νικήτρια με τους Διοικούντες αλλά και τους παίκτες να εμφανίζονται ευχαριστημένοι από την σημερινή εικόνα της ομάδας....

ΣΥΝΘΕΣΗ: Tσιώκος Αχιλλέας , Τζιορτζιώτης Νίκος , Ρίζος Γιώργος , Σαργιώτης Σωτήρης , Τζαναβάς Γιώργος , Τζαναβάς Γιάννης ( 70' Σαργιώτης Γιώργος ) , Μηλιώτης Αχιλλέας , Τζετζιας Θανος , Λιάκος Χρήστος , Σβάνας Αντώνης , Τσιώκος Βησσάρης ( 55' Sergio Kalvo )