Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Λυγαριά - Γόμφοι 2 - 0

Άλλη μια σπουδαία νίκη πέτυχε σήμερα ο Απόλλων μιας και κατάφερε να ξεπεράσει με αρκετή ευκολία το εμπόδιο των Γόμφων,στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η σημερινή αναμέτρηση είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και οι δύο αντίπαλοι πριν από τον αγώνα μοιράζονταν την ίδια θέση στο βαθμολογικό πίνακα κάτι που τους έδινε μεγάλο κίνητρο να διεκδικήσουν την νίκη. Η Λυγαριά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιστεύοντας πολύ στην κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμών ,μιας και η δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος το επιβάλει και τελικά τα κατάφερε περίφημα.Το σχήμα που παρέταξε ο Δημήτρης Σαργιώτης στον αγωνιστικό χώρο δεν διέφερε και πολύ από αυτό της προηγούμενης αναμέτρησης  και δικαιώθηκε για αυτή του την επιλογή..Η ομάδα μας με την έναρξη του παιχνιδιού ,με σωστές εναλλαγές της μπάλας δεν έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να απειλήσουν την εστία του Τσιώκου και απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού.Οι επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή ήταν συχνό φαινόμενο κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου χωρίς όμως να σημειωθεί κάτι αξιόλογο.Στο 15' το φάουλ που κέρδισε η ομάδα μας έξω από την μεγάλη περιοχή ήταν η βάση για την επίτευξη του πρώτου τέρματος.Ο Σωτήρης Σαργιώτης που ανέλαβε την εκτέλεση με το "φαρμακερό" αριστερό πόδι που διαθέτει,  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς ..Το γρήγορο αυτό γκολ έφερε αναστάτωση στην ομάδα των Γόμφων που μάταια προσπαθούσαν να αντιδράσουν.Οι παίκτες μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά το τέρμα του πέτυχαν και μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει το σκορ στο πρώτο κιόλας ημίχρονο αν οι Α.Σβάνας , Σ,Σβάνας και Α.Τσιώκος ήταν λίγο πιο προσεχτικοί στα τελειώματα των ευκαιριών που δημιουργήθηκαν.Ότι δεν κατάφερε όμως
στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων το πέτυχε στο πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης με τον Αντώνη Σβάνα αυτή την φορά να παραβιάζει την αντίπαλη εστία, βάζοντας τέρμα στις όποιες ελπίδες των αντιπάλων να φύγουν από την Λυγαριά με θετικό αποτέλεσμα..Από το σημείο αυτό η ομάδα μας έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς, κλείνοντας τους διαδρόμους, προσπαθώντας να κρατήσει μακριά από τα καρέ τους Γόμφους, κάτι που κατάφερε, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 2-0.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Τσιώκος Αχιλλέας ,Ρίζος Γιώργος , Σαργιώτης Γιώργος, Τζαναβάς Γιώργος ,Σαργιώτης Σωτήρης ( Αντωνίου Σάκης) , Μηλιώτης Αχιλλέας , Σβάνας Σωτήρης ,Τζετζιας Θανος , Σβάνας Αντώνης ( Sergio Kalvo) , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης ( Τζιορτζιώτης Νίκος)