Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Λυγαριά - Περιστέρα 2 - 5

Οι κακές εμφανίσεις και τα συνεχή ατυχή αποτελέσματα δεν έχουν τελειωμό για την ομάδα μας καθώς και στην σημερινή αναμέτρηση απέναντι στην  Περιστέρας ο Απόλλων γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 2 - 5 στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σε όλους ,παίκτες και προπονητή ,αναλογεί το ίδιο μερίδιο ευθύνης για την τραγική αγωνιστική κατάσταση που βρίσκετε η ομάδα το τελευταίο διάστημα και πρέπει να ληφθούν το γρηγορότερο σημαντικές αποφάσεις έτσι ώστε να ξεφύγει από τις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα που βρίσκετε αυτή την στιγμή..Ας περάσουμε όμως τώρα και στο αγωνιστικό κομμάτι ..Στο πρώτο ημίχρονο η Λυγαριά δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η ομάδα της Περιστέρας να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο..Παρ όλα αυτά όμως η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδα μας στην αρχή της αναμέτρησης δεν της επέτρεψε να απειλήσει ..Στο 20' λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ για την ομάδα της Περιστέρας όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ εκμεταλλεύτηκαν την λανθασμένη αντίδραση της άμυνας και με κεφαλιά έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα ..Οι παίκτες μας προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκαν.Ανέβασαν την απόδοσή τους ,πίεσαν ψηλά ψάχνοντας την ισοφάριση όμως στο 28' η Περιστέρα σκόραρε πάλι κάνοντας το 0-2 πάλι με κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα.Το 0-2 άρχισε να βαραίνει τα πόδια των παικτών μας μιας και η απόκτηση έστω και ενός βαθμού έμοιαζε δύσκολο εγχείρημα.Τα λεπτά κυλούσαν με την Λυγαριά να έχει εγκατασταθεί πλέον στο μισό του γηπέδου πιέζοντας για ένα γκολ .Την λύση έδωσε ο Αχιλλέας Μηλιώτης στο 36' μειώνοντας σε 1-2 όταν

μετά από μια τρομερή έμπνευση και σουτ από τα 40 μέτρα βρήκε απροετοίμαστο τον αντίπαλο τερματοφύλακα..Το γκολ αυτό άλλαξε την έως τότε εικόνα της αναμέτρησης με την ομάδα να βρίσκει σιγά σιγά  και πάλι τον ρυθμό της  .Στο 40' έφτασε μάλιστα κοντά στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος όταν πάλι ο Μηλιώτης μετά από μια ωραία προσπάθεια "σέρβιρε" έτοιμο γκολ στον Sergio ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε με προβολή να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.Στο 43' και πάλι η Λυγαριά απείλησε αυτή την φορά με τον Λιάκο αλλά το δυνατό σουτ που εξαπέλησε δεν βρήκε στόχο..με το 1-2 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου..Στην επανάληψη ο Δημήτρης Σαργιώτης προχώρησε σε αλλαγές θέλοντας να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας .Ο Απόλλων ξεκίνησε δυνατά πιστεύοντας πως μπορεί να κάνει την ανατροπή..Το τρίτο γκολ όμως που δέχτηκε στο 54' εξανέμισε τις όποιες ελπίδες του.Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα όμως οι παίκτες μας δεν το έβαλαν κάτω...Στο 80' ο Σάκης Αντωνίου με ένα σουτ κεραυνό είδε την μπάλα να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα βάζοντας ξανά την Λυγαριά στο παιχνίδι..Οι πανηγυρισμοί όμως κόπασαν γρήγορα καθώς στο 85' οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα τα κενά που δημιουργήθηκαν στην άμυνα μιας και όλη η ομάδα είχε ανέβει γράφοντας το 2-4..Η απογοήτευση ήταν εμφανής στα πρόσωπα των παικτών μας που είχαν πια παρατήσει το παιχνίδι..Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτήτη ήρθε και το πέμπτο γκολ των αντιπάλων διευρίνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά...

ΣΥΝΘΕΣΗ : Γάτσιος Δημήτρης , Κοφίνας Βασίλης (45' Ρίζος Γιώργος ), Σαργιώτης Γιώργος ,Σαργιώτης Σωτήρης , Τζετζιας Θάνος , Μηλιώτης Αχιλλέας , Αντωνίου Σακης , Σβάνας Σωτήρης , Λιάκος Χρήστος ,Sergio Kalvo( 45' Τζαναβάς Γιώργος ) ,Σβάνας Αντώνης.