Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

Λυγαριά - Χρυσομηλιά 2 - 2

Ισόπαλη αναδείχτηκε σήμερα η Λυγαριά αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την Χρυσομηλιά στο πρώτο παιχνίδι για την νέα χρονιά.Ο Απόλλων αν και προηγήθηκε στο σκορ στάθηκε άτυχος και ισοφαρίστηκε στο 90' , γεγονός που του στέρησε να ξεκινήσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις με το δεξί την νέα χρονιά. Παρόλα αυτά όμως συνέβη  και κάτι θετικό που αξίζει να επισημάνουμε.Ο πολύτιμος βαθμός που απέσπασε από την σημερινή  αναμέτρηση η ομάδα μας έσπασε το αρνητικό σερί που κουβαλούσε  τις τελευταίες αγωνιστικές καθώς είχε να πάρει βαθμό αρκετό καιρό..Επίσης ο προπονητής μας Σαργιώτης Δημήτρης είδε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα το ρόστερ της ομάδα να ξαναγεμίζει καθώς σημαντικές μονάδες για την ομάδα μας επέστρεψαν ξανά στην αγωνιστική δράση μετά από τραυματισμούς που είχαν υποστεί.. Τώρα για την ιστορία η Λυγαριά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας ένα γκολ από την αρχή πράγμα που δεν άργησε να συμβεί..Στο 18'  ο Σωτήρης Σβάνας έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα μας

με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς καθώς κατάφερε από τα 40 μέτρα με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίχτυα ...Το 1-0 δεν άλλαξε τον ρυθμό της Λυγαριάς και η πίεση καθώς και ο πλήρης έλεγχος του παιχνιδιού έφεραν ένα ακόμα τέρμα στο 40' με το Αντώνη Σβάνα να μην δυσκολεύεται  να γράψει το 2-0 με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί όμως την έκπληξη που μας επιφύλασσε το δεύτερο ημίχρονο..Η ομάδα της Χρυσομηλιάς μπήκε δυνατά στην επανάληψη θέλοντας να πετύχει από νωρίς ένα τέρμα που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και αυτό δεν άργησε.Στο 53' μείωσε σε 2-1 εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τον στιγμιαίο αποσυντονισμό της αμυντικής μας γραμμής.Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες μας οι οποίοι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους ελέγχοντας ξανά το παιχνίδι. Καθώς τα λεπτά κυλούσαν χωρίς οι αντίπαλοι να δημιουργούν ευκαιρίες όλοι πίστεψαν πως η νίκη για την Λυγαριά ήταν σίγουρη. Όμως η ατυχία χτύπησε ξανά την ομάδα μας..Στο 90' η Χρυσομηλιά  ισοφαρίσε σε 2-2 με τους φιλάθλους ,τους διοικούντες αλλά και τον προπονητή να μην πιστεύουν την άσχημη αυτή εξέλιξη για τον Απολλων.Το σφύριγμα του Διαιτητη Καπερώνη σήμανε το τέλος της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό..

ΣΥΝΘΕΣΗ: Τσιώκος Αχιλλέας , Τσιώκος Άκης ( 48' Τζαναβάς Γιώργος ), Μηλιώτης Αχιλλέας, Σαργιώτης Γιώργος , Σαργιώτης Σωτήρης , Σβάνας Σωτήρης (45' Τζετζιας Θάνος )  , Αντωνίου Σάκης , Ρίζος Γιώργος , Τζιορτζιώτης Νίκος , Τσιώκος Βησσάρης ( 53' Ανδρέου Στέλιος ) , Σβάνας Αντώνης.