Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Λυγαριά - Ασπροκκλησιά 3 - 0

Το καθιερωμένο ζέσταμα.
Όταν αυτή η ομάδα βρει ρυθμό τότε κάνει κάθε παιχνίδι να φαντάζει εύκολο.Αυτό έγινε και σήμερα με την ομάδα της Ασπροκκλησιάς να γνωρίζει την ήττα από το σωματείο μας με το ευρύ 3-0 και να αποτελεί το δεύτερο θύμα του Απόλλων τις τελευταίες δύο αγωνιστικές .
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές σήμερα για να παιχτεί ποδόσφαιρο και ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου μας ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.Οι παίκτες μας "κατέβηκαν" στο γήπεδο με ένα και μόνο στόχο ,την νίκη.Κανένα άλλο αποτέλεσμα δεν τους ικανοποιούσε και έδειξαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα κιόλας αγωνιστικά λεπτά.Μπορεί το πρώτο πεντάλεπτο να είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα όμως στην συνέχεια το σωματείο μας άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να γίνεται πιο απειλητικό.Η πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη φάση που δημιούργησαν οι παίκτες μας μπροστά από τα αντίπαλα καρέ μετουσιώθηκε σε γκολ.Το ρολόι έδειχνε μόλις στο 11' όταν ο Γιάννης Τζαναβάς , βρίσκεται σε τρομερή φόρμα τα τελευταία παιχνίδια,κατάφερε να ανοίξει με αρκετή ευκολία την αντίπαλη άμυνα και να δώσει έτοιμο γκολ στον Αντωνίου με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να βάλει σε θέση οδηγού τον Απόλλων.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και δύο λεπτά αργότερα παραλίγο
να φτάσουν κοντά στο γκολ της ισοφάρισης.Το αμυντικό μας δίδυμο δεν συνεννοήθηκε σωστά ,ο νεαρός πορτιέρο μας όμως έχοντας την τύχη με το μέρος του μπλόκαρε την μπάλα.Το μήνυμα που έστειλαν οι παίκτες της Ασπροκκλησιάς  ελήφθη και η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα.Στο 15΄ ο Τζαναβάς και πάλι, κυνήγησε μια φάση που έδειχνε χαμένη καθώς η πάσα που είχε προορισμό τον επιθετικό μας είχε περισσότερη δύναμη από ότι έπρεπε και θα κατέληγε άουτ.Η ταχύτητά του τον βοήθησε όχι μόνο να προλάβει την μπάλα αλλά και να βρει στην κίνηση τον Λιάκο, με τον τελευταίο χάρη στην ικανότητά  του στο σκοράρισμα να αναγκάζει τον αντίπαλο γκολκίπερ να την μαζέψει για δεύτερη φορά από την εστία του και έσπευσε να πανηγυρίσει το 14ο φετινό του γκολ μαζί με τους συμπαίκτες του.Με το 2-0 να αποτελεί γεγονός ο νικητής της αναμέτρησης είχε πλέον κριθεί νωρίς λαμβάνοντας υπόψιν και την εικόνα των  φιλοξενούμενων.Έτσι , οι παίκτες μας άρχισαν να παίζουν πλέον περισσότερο μυαλωμένα.Κυκλοφορούσαν την μπάλα με υπομονή και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα όποτε τους δινόταν η ευκαιρία.Φυσικά στόχος τους ήταν και άλλα γκολ αλλά και το μηδέν στα μετόπισθεν με τον γκολκίπερ μας να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα χάρη στην καλή λειτουργία της άμυνάς του. Τα λεπτά κυλούσαν , ο Απόλλων δημιουργούσε φάσεις με τους Σβάνα , Λιάκο , Αντωνίου και Τζαναβά όμως το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.Έπρεπε να φθάσουμε στο 42' για να σηκωθούμε και πάλι από τις θέσεις μας και να πανηγυρίσουμε ένα ακόμα φανταστικό γκολ.Ο "Ιμπαγάσα" της Λυγαριάς ( Γιάννης Τζαναβάς ) έδωσε εκ νέου ασίστ στο Λιάκο με ωραία κάθετη πάσα από το κέντρου του γηπέδου φθάνοντας αισίως στις 6 τα δύο τελευταία παιχνίδια.Εκεί μετά "μίλησε" το ταλέντο και η ταχύτητα του τελευταίου ο οποίος τσίμπησε ωραία την μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα στέλνοντας με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0.Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου καθώς στα λίγα λεπτά που επέμειναν δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο. Στην επανάληψη το σωματείο μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με περισσότερη χαλαρότητα απ οτι θα έπρεπε θυμίζοντας κατά πολύ την αγωνιστική του συμπεριφορά στο προηγούμενο παιχνίδι .Αντίθετα η Ασπροκκλησιά άρχισε να εκμεταλλεύεται αυτή την εικόνα μας και να γίνεται όλο και πιο απειλητική. Η Λυγαριά κλείστηκε χωρίς λόγο πίσω και αρκετές φορές κινδύνεψε να δεχτεί κάποιο τέρμα με την καλύτερη στιγμή τον φιλοξενούμενων να σημειώνεται στο 63΄όπου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας . Στο 67' ο Απόλλων δήλωσε για πρώτη φορά παρών στο δεύτερο ημίχρονο με τους Αντωνίου και Χοτζα να μπερδεύονται και τελικά να χάνεται  πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 4-0.Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τζερεμέ να βρεθεί σε θέση βολή το σουτ που επιχείρησε όμως κατάφερε να απομακρύνει με δυσκολία ο τερματοφύλακας..Στο 72' ο Αντώνης Σβάνας έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι ενώ στο 78΄ ο Χοτζα κάνοντας ένα παραπάνω κοντρολ έδωσε την ευκαιρία στο αμυντικό να πέσει και να κοντράρει το σουτ που επιχείρησε.Ο coach του Απόλλων στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν είχαν πολλά παιχνίδια στα πόδια τους μέχρι τώρα θέλοντας να τους έχει όλους σε ετοιμότητα .Κάπως έτσι φθάσαμε σε άλλη μία σημαντική νίκη σήμερα .Το μυαλό όλων πλέον είναι στην επόμενη αγωνιστική όπου ο Απόλλων Λυγαριάς φιλοξενείτε από τον ουραγό στην βαθμολογία Κεφαλοβρυσιακό.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά που έπαιξαν σήμερα.Μπορεί τα ονόματά τους  να μην αναφέρθηκαν στο παραπάνω κείμενο όμως ο όλοι τους έβαλαν ένα μικρό λιθαράκι για αυτή την νίκη.
Tα Χρόνια Πολλά μας και στον αρχηγό της ομάδας μας Αντώνη Σβάνα που γιόρταζε σήμερα τα 25 γενέθλιά του .Του ευχόμαστε υγεία πάνω από όλα και πολλές επιτυχίες σε όλους τους τομείς .

ΣΥΝΘΕΣΗ: Σαργιώτης Γιάννης , Τζαναβάς Γιώργος , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Β. Γιώργος ( 83' Τσιώκος Μάκης ) , Τσιώκος Ακης (85' Τσιώκος Παναγιώτης ) , Τζερεμές Αντώνης , Σβάνας Αντώνης , Αντωνίου Σάκης ( 74' Ταμπουκας Αδαμ ) , Λιάκος Χρήστος , Χοτζα Ερβις , Τζαναβάς Γιάννης.