Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015

Εθισμένος στις ισοπαλίες

Την Κυριακή το πρωί ο Απόλλων αντιμετώπιζε την ομάδα του Ασπρόβαλτου στην έδρα του αλλά δεν κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Ας δούμε μερικές καλές στιγμές του αγώνα. Ο Απόλλων ξεκίνησε τον αγώνα θετικά έχοντας βασικό για πρώτη φορα στην σύνθεση του τον ταλαντουχο παίκτη και προπονητη Ευαγγελου Σπύρο. Η ομάδα μας είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτο ημίχρονο, αποφεύγοντας τα εύκολα λάθη και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με την Γιάννη Κόττα στο 30'
αστοχώντας όμως σε κοντινό σουτ. Στην συνέχεια μια όμορφη κάθετη μπαλιά του Στέργιου Αγγελή τρυπάει την αντίπαλη άμυνα και βρίσκει τον Ευαγγέλου ο οποίος απο κοντά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σπαταλώντας έτσι μια σημαντική ευκαιρία.Το ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος του με τον Τσιμούρτο να αστοχεί με την σειρά του σε ενα σουτ από δύσκολη θέση αλλά φτάνοντας στο 44ο λεπτό μια ανατροπή στον Αγγελόπουλο στην μεγάλη περιοχή έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα μας να ανοίξει το σκορ. Ο Αγγελοπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και γράφει το 1-0 για τον Απόλλων. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ όμως καθώς στο επόμενο
λεπτό έπειτα από λάθη στην άμυνα ο Ασπρόβαλτος καταφέρνει να ισοφαρίσει με το 1-1 να είναι σκόρ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων φάνηκε να μπαίνει λίγο μουδιασμένος δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Κοτσίρα, ο οποίος αξίζει να αναφέρουμε ότι σε ένα ακόμη παιχνίδι είχε εξαιρετική παρουσία κάτω από τα δοκάρια κάνοντας σωτήριες επεμβάσεις. Στο 55' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλων με ένα σουτ του Αγγελή
να περνάει ελάχιστα έξω. Η ομάδα μας συνέχιζε να πιέζει, με το παιχνίδι να έχει ανοίξει για τα καλά, όταν ο Αγγελόπουλος στο 67' επιχειρεί ένα σουτ αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρετε και στο 76' ο  Τσιμούρτος σε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Ο διαιτητης δεν άργησε να σφυρίξει την λήξη με τις 2 ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπωσεις.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Κοτσίρας Νίκος, Κλίαφας Αχιλλέας, Κολώνας Ηλίας, Τζαναβάς Γιώργος, Βαγενάς Δημήτρης, Ευαγγέλου Σπύρος, Αγγελής Στέργιος (75' Ρόιδε Χάιρο), Τζιορτζιώτης Νίκος, Τσιμούρτος Δημήτρης, Κόττας Γίαννης (88' Παπατσίμπας Γιάννης), Αγγελόπουλος Βασίλης