Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Αμπελάκια - Λυγαριά 2 - 1

Δεύτερη στη σειρά ήττα για την ομάδα μας η οποία αναδείχθηκε 2-1 με τα Αμπελάκια στην έδρα της Αγίας Μονής. Στο πρώτο ημίχρονο τα Αμπελάκια είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίωρο και με ένα γκολ στο 28 λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ .Ο Απόλλων ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, και είχε δύο καλές ευκαιρίες από στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες μας εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σβάνα στο 79 λεπτό, με την απάντηση της αντίπαλης ομάδας να είναι άμεση και να παίρνει πάλι κεφάλι στο σκορ στο 84 λεπτό. Η ομάδα μας παρά της δύο σημαντικές απουσίες(Λιάκου Χ., Τσιώκου Α.) είχε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, και έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει βαθμούς από το παιχνίδι. Ο προπονητής μας παρέταξε την ομάδα με τον Σαργιώτη Γιάννη κάτω από τα δοκάρια , τους Μηλιώτη Αχιλλέα - Σβάνα Σωτήρη αμυντικό κεντρικό δίδυμο , και τους Τζαναβά Γιώργο - Σαργιώτη Γιώργο στα πλάγια. Στο κέντρο , αμυντικά χαφ Σβάνας Αντώνης - Τζερεμές Αντώνης , με τους Τζιορτζιώτη Νίκο - Ερβις Χοτζα στα πλάγια. Λίγο πιο μπροστά ο Σαργιώτης Βασίλης με μοναδικό προωθημένο τον Τζαναβά Γιάννη. Τα Αμπελάκια είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και έψαχναν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα μας. Σε αντίθεση με την ομάδα μας που δεν είχε καλή ανάπτυξη και έκανε εύκολα λάθη. Στο 28 λεπτό η αντίπαλη ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ ενώ νωρίτερα είχε προειδοποιήσει την άμυνα μας με δύο καλές προσπάθειες. Κάπου εκεί οι παίχτες μας ξύπνησαν και προσπάθησαν να βγούνε μπροστά αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 40 λεπτό και μετά από κάθετη πάσα του Σαργιώτη Β. Ο Τζαναβάς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα με τον τελευταίο να τον ανατρέπει και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετό ρυθμό και πίεση από τους παίκτες της ομάδα μας , οι οποίοι κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να πετύχουν ένα τέρμα. Ο διαιτητής του αγώνα όμως είχε άλλα σχέδια καθώς με δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 5 λεπτών απέβαλε τον ποδοσφαιριστή της ομάδα μας Σαργιώτη Γιώργο ,επαναφέροντας έτσι την αριθμητική ισορροπία. Ο Απόλλων όμως συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης που ήρθε στο 79 λεπτό με τον Σβάνα να πετυχαίνει το τέρμα ,μετά από πάσα του Τζαναβά. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, στο 84 λεπτό και μετά από αδράνεια της άμυνας μας , η αντίπαλη ομάδα πήρε πάλι προβαδισμα στο σκορ κάνοντας το 2-1. Στην συνέχεια τα Αμπελάκια έμειναν με 9 παίχτες μετά από αποβολή. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίχτες μας απογοητευμένους από το αποτέλεσμα καθώς θα μπορούσαν να πάρουν κάποιο βαθμό από το παιχνίδι. Τα δύο τελευταία παιχνίδια μπορεί να μην ήταν καλά για την ομάδα μας βάση αποτελεσμάτων και απόδοσης , όμως υπάρχει δρόμος στο πρωτάθλημα και σίγουρα μπορούμε να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο.