Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

Λυγαριά - Φήκη 1 - 2

O Λιάκος εν ώρα δράσης
Άλλη μία πικρή ήττα γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα μας που φιλοξένησε την  Φήκη.Ο Σβάνας παρέταξε ένα αρκετά δυνατό σύνολο και από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού φάνηκε ότι οι παίκτες μας ήθελαν να αποδεί3ουν πως αξίζουν και μπορούν να κοιτάξουν τους πρωτοπόρους στα μάτια και να αφήσουν πίσω τα ματς με την Περιστέρα και με τα Αμπελάκια όπου φτάσαμε για άλλη μια φορά στην πηγή χωρίς να πιούμε νερό.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Λυγαριά αφού μόλις στο 15’ ο Άκης Τσιώκος με μια προέλαση από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα-σουτ που επιχείρισε δείχνοντας ότι είναι ακόμα σε φόρμα και αγωνιστική ετοιμότητα.Παρ’όλα αυτά οι πανιγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ αφού 5 λεπτά αργότερα το σκορ έγινε 1-1 ύστερα από μακρυνό σουτ παίκτη της Φήκης.Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την ομάδα του Σβάνα να φαίνεται να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να έχει δημιουργήσει περισσότερες καλές ευκαιρίες με κύριο πρωταγωνιστή τον Τζαναβά αλλά και το Λιάκο και τον Σβάνα.Το σφύριγμα του Τουτούκη έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους παίκτες μας να νιώθουν αδικημένοι από το σκορ βάση της εικόνας τους.

Η σύνθεση της ομάδας μας παρέμεινε ίδια αφού έδειχνε ότι είναι ικανή να πάρει ξανά το προβάδισμα.Με τον Σαργιώτη σχεδόν θεατή σε όλο το δεύτερο μέρος η Λυγαριά βγήκε αρκετές φόρες με αξιώσεις στην επίθεση αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν πραγματικά σε πολύ μεγάλη μέρα αποκρούοντας τα σουτ των Τζαναβά,Λιάκου και Β.Σαργιώτη.Τα λέπτα κυλούσαν και όλα έδειχναν πως τελικά το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ύστερα από μία εναέρια διεκδίκιση της μπάλας του Λιάκου με έναν αντίπαλο ο κύριος Τουτούκης ανακάλυψε ένα έμμεσο!Και το 1-2 ήταν γεγονός μαζί με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.
Μπορεί για άλλο ένα ματς να μην καταφέραμε να πάρουμε το επιθυμιτό αποτέλεσμα αλλά όσοι ήταν στο γήπεδο και γενικά κοντά στην ομάδα βλέπουν τις προσπάθειες που γίνονται απ’όλους και τις δυνατότητες αυτής της ομάδας-οικογένειας.Με καλό κλίμα,μεράκι και όρεξη θα συνεχίσουμε τη χρονιά και στο τέλος θα δικαιώσουμε όσους πίστεψαν σε μας.