Κυριακή 1 Απριλίου 2012

H καθοδική πορεία συνεχίζεται .

Bυτουμάς - Λυγαριά  2 - 0
Καλό μήνα σε όλη την παρέα .
Η ομάδα μας δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει βαθμούς αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Βυτουμά.Έτσι , το αρνητικό σερί συνεχίστηκε ,όπως και η καθοδική πορεία του σωματείου μας .Αποδεκατισμένη η Λυγαριά για ένα ακόμα παιχνίδι , με τον coach Σαργιώτη να έχει στην διάθεσή του μετά βίας μια 11αδα παίκτες δεν κατάφερε και πολλά.Η αγωνιστική της εικόνα ήταν τραγική και από την αρχή οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 7'.Τα λεπτά κυλούσαν και περιμέναμε οι παίκτες μας να δείξουν κάποιο σημείο ζωής αγωνιστικά, αλλά μάταια.Στο 30' ,άλλο ένα πλήγμα.Ο Βαγγέλης Σβάνας αποχώρησε από το παιχνίδι με ενοχλήσεις στο γόνατο και την θέση του πήρε ο βενιαμίν της ομάδας μας  Μάκης Τσιώκος παίρνοντας για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής σε παιχνίδι πρωταθλήματος.Πέντε λεπτά αργότερα το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Βυτουμά ήταν γεγονός εξανεμίζοντας την όποια ελπίδα των παικτών μας έστω για τον βαθμό της ισοπαλίας.Ο λήθαργος της ομάδας μας δεν σταμάτησε όμως εκεί. Κακές τοποθετήσεις στην άμυνα , πολλά λάθη και αδυναμία ανάπτυξης έδωσαν το δικαίωμα τους παίκτες του Βυτουμά να "κατασκηνώσουν" έξω από την περιοχή μας προσπαθώντας συνεχώς να αυξήσουν την διαφορά τερμάτων.Ο Γάτσιος όμως με την εμπειρία του αλλά και τις σωστές τοποθετήσεις του κατάφερνε να απομακρύνει τον κίνδυνο όποτε χρειαζόταν.
Στην επανάληψη η εικόνα περίπου ίδια και ίσως ελάχιστα βελτιωμένη για το Απόλλων.Έπρεπε να φτάσουμε στο 75' για να δηλώσουμε παρόν με τον Α.Σβάνα να χάνει κλασική ευκαιρία να μειώσει το σκορ.Αν και έφυγε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ δεν κατάφερε να τον νικήσει με το 2-0 να διατηρείτε.Άλλη μια καλή φάση για την Λυγαριά σημειώθηκε στο 83' .Ο παλαίμαχος Δ.Σβάνας που είχε περάσει κι αυτός στο παιχνίδι στο 80΄ υποδέχτηκε άριστα την σέντρα του Σ.Σαργιώτη και με ωραίο  γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα .Ο τελευταίος όμως κατάφερε δύσκολα να μπλοκάρει την μπάλα αρνούμενος ένα πολύ όμορφο γκολ.
Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο με το τελευταίο σφύριγμα του κ.Βουτσελά να βυθίζει βαθμολογικά ακόμα περισσότερο τον Απόλλων.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σαργιώτης Βασίλης  Σβάνας Βαγγέλης ( 30' Τσιώκος Μάκης ( 80' Σβάνας Δημήτρης ) ), Τσιώκος Άκης , Τζιορτζιώτης Νίκος , Σβάνας Σωτήρης , Σαργιώτης Σωτήρης , Τζαναβάς Γιαννης , Ταμπούκας Αδάμ , Ανδρέου Στέλιος , Σβάνας Αντώνης