Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Πιαλεία - Λυγαριά 2-1

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας από την Πιαλεία με σκορ 2-1, σε μια αναμέτρηση που δεν χρίζει πάντως ιδιαίτερου σχολιασμού , με τα δυνατά μαρκαρίσματα να την χαρακτηρίζουν σε μεγάλο βαθμό..Ο Απόλλων δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο παιχνίδι και τα λάθη του σε συνδιασμό με την τύχη των γηπεδούχων έφεραν όπως ήταν φυσιολογικό την απώλεια ακόμα τριών βαθμών. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες φανέρωναν σημάδια πως το θέαμα που θα παρακολουθούσαμε θα ήταν πολύ φτωχό με λιγοστές ευκαιρίες και φρόντισαν να μην χαλάσουν τις προβλέψεις μας. Πράγματι μέχρι το 25' οι δύο τερματοφύλακες δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσουμε κάποια σουτ που έγιναν και από τις δύο πλευρές χωρίς να τους ανησυχήσουν.Κι ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα ήρθε στο 28' σε μια ανύποπτη φάση ένα "ξερό" αριστερό σουτ από αρκετά μακρινή απόσταση να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ καθώς ο Γάτσιος ενώ φαινόταν να ελέγχει την φάση δεν μπόρεσε τελικά να μπλοκάρει την μπάλα.Το γκολ αυτό ήρθε να αλλάξει λίγο τις ισορροπίες καθώς οι παίκτες μας έδειχναν σημάδια ανάκαμψης κρατώντας την μπάλα και κυκλοφορώντας την σωστά.Αυτό κράτησε όμως ένα δεκάλεπτο χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο.Οι αντίπαλοι δεν έδειχναν ικανοί να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα και κάπως έτσι φτάσαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Σαργιώτη μπήκε φουριόζικη στο γήπεδο καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει τους παίκτες της Πιαλείας και να ισοφαρίσει με τον Τζαναβά μόλις στο 49' δίνοντας πάλι ελπίδες στο σωματείο μας.Η ισοφάριση τόνωσε λίγο το ηθικό της ομάδας αλλά τα πολλά λάθη μας εμπόδιζαν να βάλουμε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή.Η κατοχή ήταν υπέρ μας αλλά αυτό δεν αρκούσε.Η Πιαλεία καθώς κυλούσε ο χρόνος και έβλεπε πως δεν απειλείται άμεσα άρχισε να βγαίνει περισσότερο μπροστά κυνηγώντας ένα δεύτερο τέρμα.Η μπάλα φρόντισε να μην τους χαλάσει ούτε αυτό το χατίρι καθώς στο 70' με όλη την τύχη με το μέρους τους κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα .Οι παίκτες μας προσπάθησαν να επαναφέρουν την τάξη αλλά μάταια καθώς το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Πάντου.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Τζερεμές Αντώνης ( 82' Ανδρέου Στέλιος ) , Σαργιώτης Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Τζαναβάς Γιάννης , Σβάνας Σωτήρης , Σβάνας Αντώνης , Λιάκος Χρήστος , Τζιορτζιώτης Νίκος ( 50' Γιαννη Κωνσταντίνος ), Βισβίνης Κώστας , Βελέντζας Πέτρος