Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Λυγαριά - Βυτουμάς 2 - 0

Άλλη μία εντός έδρα νίκη κατάφερε να αποσπάσει σήμερα το απόγευμα η Λυγαριά , επικρατώντας του Βυτουμά με 2-0. Η ομάδα του Δημήτρη Σαργιώτη υπήρξε ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού , παρουσιάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής.Απλό ποδόσφαιρο , πολλές κάθετες πάσες αλλά και σωστή κυκλοφορία της μπάλας ήταν τα κλειδιά που ξεκλείδωσαν την αντίπαλη άμυνα και  οδήγησαν το σωματείο μας σε αυτό το πολύτιμο τρίποντο βοηθώντας το να ανέβει βαθμολογικά .Πλέον συγκατοικεί  μαζί με Ενωση/Δ/Μ και Γόμφους στην 8η θέση.
Ας μιλήσουμε όμως τώρα για όσα συνέβησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.Μετά από δεκάλεπτη καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης,οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά να έχουν αναγνωριστικό χαρακτήρα.Η μπάλα γυρόφερνε στο χώρο του κέντρου με τους παίκτες μας να προσπαθούν να βρουν τρόπους να εκδηλώσουν οργανωμένες επιθέσεις.  Πολύ νωρίς φάνηκε ότι θα βλέπαμε το σκηνικό που είχαν και οι προηγούμενοι αγώνες πρωταθλήματος με την ομάδα μας να δυσκολεύεται να οργανωθεί σωστά και να απειλήσει.Γρήγορα όμως αυτές οι σκέψεις μας άρχισαν να απομακρύνονται καθώς η Λυγαριά άρχισε να αποκτά τον έλεγχο του παιχνιδιού ,βάζοντας κάτω την μπάλα κι αποφεύγοντας μακρινές πάσες.
Ο Βυτουμάς αμυνόταν μαζικά αλλά στις αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνος καταφέρνοντας να κρατά την άμυνα μας στη πρίζα.Τα λεπτά κυλούσαν με το 0-0 να παραμένει και το σωματείο μας να προσπαθεί με κάθε τρόπο να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.Η πίεση των αντιπάλων δεν έδειχνε να εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους και οι παίκτες μας άρχισαν να παίζουν πιο επιθετικά. Η επιλογή τους αυτή τους δικαίωσε απόλυτα καθώς στο 30' η Λυγαριά πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Βελέντζα να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, μετά από άψογη σέντρα του Σωτήρη Σβάνα, γράφοντας το 1-0 .
Το γκολ αυτό  απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα.Με την ψυχολογία υπέρ μας αλλά και με  θέση οδηγού στο παιχνίδι ένα δεύτερο γκολ ήταν αυτό που όλοι ζητούσαν και ο Βελέντζας δεν ήθελε να χαλάσει χατίρι σε κανένα . Δέκα λεπτά αργότερα παίρνοντας και πάλι το όπλο του διπλασίασε τα τέρματα της Λυγαριάς αλλά και τα προσωπικά του, κλειδώνοντας σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη.Όλα ξεκίνησαν όταν οι Τζαναβάς και Β.Τσιώκος συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να βγάζει εκπληκτική κάθετη πάσα στον Βελέντζα και αυτός με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.Με το 2-0 να είναι γεγονός και ελάχιστα λεπτά να μένουν για την λήξη του ημιχρόνου όλοι αφοσιώθηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα με σκοπό να διατηρήσουν το μηδέν και τα κατάφεραν περίφημα.

Στο δεύτερο μέρος ο τεχνικός μας επέλεξε ως πρωταρχικό στόχο την σωστή διαχείριση του υπέρ μας αποτελέσματος .Η ομάδα έπρεπε πλέον να παίξει με περισσότερους αμυντικούς προσανατολισμούς χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν της δινόταν η ευκαιρία να ανεβάσει στροφές δεν θα το έκανε.Ο Βυτουμάς προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους χώρους που του έδωσαν οι παίκτες μας όμως κάθε προσπάθεια του να δημιουργήσει κάτι καλό σταματούσε στην καλή μας αμυντική λειτουργία ή στον γκολκίπερ μας που κατευθύνοντας σωστά τους αμυντικούς μας και επεμβαίνοντας σωτήρια όποτε χρειαζόταν διατηρούσε απαραβίαστη την εστία του.Ο Απόλλων έχασε στο 60' μοναδική ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Βελέντζα να χάνει τετ-α-τετ πραγματοποιώντας γενικά την καλύτερή του εμφάνιση από την στιγμή που φόρεσε την φανέλα της ομάδας μας . Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με το τελικό σφύριγμα του Ανδριόπουλου να  βρίσκει τους οπαδούς μας να φεύγουν από το γήπεδό μας με το κεφάλι ψηλά.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σβάνας Σωτήρης , Σωτήρης Σαργιώτης , Τζερεμές Αντώνης , Τζαναβάς Γιάννης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Σβάνας Αντώνης , Λιάκος Χρήστος , Βισβίνης Κώστας , Βελέντζας Πέτρος [ 78' Σαργιώτης Δημήτρης ( 83' Τσιώκος Άκης ) ], Τσιώκος Βησσάρης

Ζητάμε συγγνώμη για την προχειρότητα του παραπάνω κειμένου αλλά οι υποχρεώσεις μας αυτό τον καιρό δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε το καλύτερο δυνατό.Ελπίζω να υπάρχει κατανόηση.