Πέμπτη 25 Αυγούστου 2011

Λυγαριά - Aρδάνι 3 -5 (Φιλικό)

Τη φιλική ήττα εντός έδρας με σκορ 3-5 γνώρισε ο Απόλλων Λυγαριάς από την ομάδα του Αρδανίου, που από φέτος θα αγωνίζεται στον 1ο όμιλο της Α1 Ερασιτεχνικής Κατηγορίας.Οι νεοφώτιστοι , παρουσίασαν πολύ καλά στοιχεία και δίκαια έφτασαν στην νίκη.Ας επικεντρωθούμε όμως τώρα στην ομάδα μας.Ο Δημήτρης Σαργιώτης παρέταξε ένα δυνατό σχήμα στον αγωνιστικό χώρο , σχήμα που παρουσίασε όμως αρκετές αδυναμίες στον ανασταλτικό τομέα , πράγμα που δικαιολογέι τα 5 τέρματα που δέχτηκε ο Απόλλων.
Οι αντίπαλες ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με αρκετή διάθεση για μπάλα παρά την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε. Τα λεπτά κυλούσαν με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα παίζοντας περισσότερο "αναγνωριστικό" παιχνίδι.Αμφότεροι δημιουργούσαν ευκαιρίες μπροστά από της εστίες χώρις όμως κάποια από αυτές να εμπνέει ανησυχία για τους γκολκίπερ.Ολα αυτά μέχρι το 25'.Από το σημείο εκείνο και μετά οι αντίπαλοι πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα γρήγορα η Λυγαριά να δεχτεί το πρώτο τέρμα.Οι παίκτες μας προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα.Σαν να μην έφτανε όμως η επιθετική μας αφλογιστία λίγο πρίν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα του Αρδανίου "ξαναχτύπησε" διπλασιάζοντας τα τέρματα της.

Στην επανάληψη όμως άλλαξε εντελώς η αγωνιστική εικόνα της Λυγαριάς.Οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι, πιστεύοντας ότι μπορούν να φτάσουν στην ισοφάριση.Δέκα λεπτά αρκούσαν στον Λιάκο για να ανοίξει κι αυτός φέτος λογαριασμό μειώνοντας σε 1-2, πετυχαίνοντας ότι δεν κατάφερε για ένα ολόκληρο ημίχρονο.Το γκολ αυτό αναπτέρωσε το ηθικό της ομάδας και η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει.Άψογη συνεργασία του Α.Σβάνα με τον Β.Σαργιώτη βρήκε αποδέκτη τον Αντωνίου, με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Η ισοφάριση έφερε χαλάρωση στην ομάδα .Το Αρδάνι δεν είχε πει ακόμα όμως την τελευταία του λέξη, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα διευρύνοντας το σκορ σε 2-4.Η Λυγαριά κατάφερε γρήγορα να μειώσει σε 2-3 με τον Αντωνίου και πάλι,ο οποίος έδειξε για ακόμη μία φορά το ταλέντο του.Λίγο έλειψε η ομάδα μας να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα , αντί αυτού όμως , σε μια γρήγορη αντεπίθεση το Αρδάνι πέτυχε το 3-5 με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην αργεί να σφυρίξει την λήξη.

ΣΥΝΘΕΣΗ : Καναβός Κων/νος , Τζερεμές Αντώνης , Σαργιώτης Γιώργος , Τζαναβάς Γιώργος , Τζαναβάς Γιάννης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Αντωνίου Σάκης , Λιάκος Χρήστος , Τζιορτζιώτης Νίκος , Σβάνας Αντώνης , Τζιορτζιώτης Γιώργος

Επαιξαν επίσης και οι : Σβάνας Βαγγέλης , Σαργιώτης Βασίλης , Σαργιώτης Θέμης , Σαργιώτης Κων/νος , Σαργιώτης Γιάννης , Μαλάμης Θοδωρής