Κυριακή 21 Αυγούστου 2011

Πορταϊκός - Λυγαριά 3 - 3 (Φιλικό)

Με απόλυτη επιτυχία και χωρίς ιδιαίτερες απώλειες( αν εξαιρέσουμε τον τραυματισμό του Σωτήρη Σαργιώτη ) διεξήχθη το πρώτο φιλικό του Απόλλων με αντίπαλο την ομάδα του Πορταϊκού.Ο Δημήτρης Σαργιώτης είχε στην διάθεσή του σχεδόν όλους τους παίκτες και εκμεταλεύτηκε στο έπακρο την φιλική αναμέτρηση για να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για κάποιους που ήρθαν φέτος στην ομάδα και για άλλους που δεν τους δόθηκε πέρυσι πολύς χρόνος συμμετοχής.Η εξαιρετική απόδοσή τους μάλλον του έχουν δημιουργήσει  έναν ευχάριστο πονοκέφαλο μιας και αρκετοί είναι αυτοί που θέτουν υποψηφιότητα για μια θέση στην βασική 11αδα.

Ας περάσουμε όμως τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι.

Οι παίκτες της Λυγαριάς ξεκίνησαν πολύ καλα στο παιχνίδι αλλάζοντας την μπάλα σωστά και χωρίς περιττές ενέργειες όπως ακριβώς τους είχε ζητηθεί.Η αμυντική γραμμή λειτουργούσε εξαιρετικά και η επίθεση μας ταλαιπωρούσε αρκετά την αντίπαλη άμυνα.Όλα αυτά για το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Πορταϊκού άρχισε και εκείνη να δείχνει τις δυνατότητες της.Το πρώτο μισό κύλησε με το σκορ να διαμορφώνεται 2-1 υπερ των αντιπάλων.Το πρώτο γκολ της χρονιάς για την ομάδα μας πέτυχε ο νεαρός Τζιορτζιώτης Νίκος με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή ανοίγοντας πρώτος φέτος λογαριασμό.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές προέβησαν σε αρκετές αλλαγές δοκιμάζοντας όσους παίκτες είχαν στην διάθεσή τους, χωρίς ωστόσο να υπαρξει κάποια θεαματική ανατροπή στην εικόνα του αγώνα.Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σωτήρης Σαργιώτης πρόσθεσε κι αυτός το ονομά του στην λίστα των σκορερ ισοφαρίζοντας σε 2-2.Η κούραση έκανε νωρίς την εμφανισή της στο παιχνίδι όπως ήταν φυσικό άλλωστε.Οι πολλές αλλαγές αποσυντόνισαν λίγο την ομάδα με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 3-3  με τον Σωτήρη Σαργιώτη να πετυχαίνει ένα ακόμα τέρμα από την άσπρη βούλα αξιοποιώντας σωστά το πέναλντι που κέρδισε ο δραστήριος Λιάκος.

Για την ομάδα μας ξεκίνησαν οι : Δάσκαλος Γιώργος , Τζερεμές Αντώνης , Σαργιώτης Γιώργος , Σαργιώτης Κωνσταντίνος , Τζαναβάς Γιώργος , Σβάνας Σωτήρης , Σβάνας Αντώνης , Τζέτζιας Θάνος , Τζιορτζιώτης Νίκος , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης .

Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι : Σβάνας Βαγγέλης , Τσιώκος Άκης , Σαργιώτης Θέμης , Σαργιώτης Βασίλης