Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Πρίνος - Λυγαριά 2 - 0

Για ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στο Πρίνος  ,αποτέλεσμα που την έριξε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.Η ήττα αυτή φαίνεται να βάζει σε περιπέτειες τον Απόλλων σε συνδυασμό των άλλων αποτελεσμάτων που σημειώθηκαν, με το κάθε παιχνίδι πλέον από δω και πέρα  να αποκτά χαρακτήρα ντέρμπι...Με την έναρξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας αναγνωριστικές κινήσεις στο χώρο του κέντρου..Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία και αυτό συνεχίστηκε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Στην επανάληψη  οι γηπεδούχοι  ξεκίνησαν πιο δυνατά θέλοντας να  ασκήσουν πίεση από νωρίς στην αμυντική μας γραμμή.Αρχικά,η καλή μας αμυντική οργάνωση  δεν έδειξε να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην τακτική αυτή των αντιπάλων και με αλάνθαστες κινήσεις απομάκρυνε τον κάθε πιθανό κίνδυνο.Στο 66' όμως και σε μια στιγμή ολιγωρίας το Πρίνος έφτασε στην επίτευξη ενός τέρματος παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.Οι παίκτες μας προσπάθησαν ανεβάζοντας την απόδοσή τους να φθάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον μια περίεργη τροπή με τα δυνατά μαρκαρίσματα να είναι σύνηθες φαινόμενο..Στο 80' ένα αντιαθλητικό χτύπημα στον
αμυντικό μας Γιώργο Σαργιώτη άναψε τα αίματα με τον διαιτητή να διακόπτει το παιχνίδι δείχνοντας στους δύο εμπλεκόμενους την κόκκινη κάρτα αφήνοντας με δέκα παίκτες τις δύο ομάδες.Η διακοπή αυτή αποσυντόνισε την ομάδα μας με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 90' λίγο πριν  ακουστεί το τελικό σφύρισμα.Αυτό  ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού ,που βρήκε τους  γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα την νίκη τους και τους ανθρώπους της Λυγαριάς να είναι εμφανώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού.
Κάτι που φυσικά δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε ασχολίαστο από αυτό το παιχνίδι  είναι και η επιστροφή του Δημήτρη Σαργιώτη στα γήπεδα.Ο προπονητής και παίκτης του Απόλλων Λυγαριάς ,κατάφερε να ξεπεράσει τον σοβαρό τραυματισμό που αποκόμισε στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο παιχνίδι με το Δενδροχώρι  και μπορεί πλέον να προσφέρει της πολύτιμες υπηρεσίες του.Η διαχείριση του blog  του ευχεται να είναι πάντα σιδερένιος από δω και στο εξής .

ΣΥΝΘΕΣΗ: Τσιώκος Αχιλλέας , Ρίζος Γιώργος , Σαργιώτης Γιώργος ,  Σαργιώτης Σωτήρης , Τζαναβάς Γιωργος (75' Σαργιωτης Δημήτρης) , Μηλιώτης Αχιλλέας , Τζετζιας Θάνος (62' Σβάνας Αντώνης ) , Λιάκος Χρήστος , Sergio Kalvo (45' Σβάνας Σωτήρης ) , Τζαναβάς Γιάννης , Τσιώκος Βησσάρης.