Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

Πρόδρομος - Λυγαριά 3 - 0

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας σήμερα καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 στην έδρα του Προδρόμου πολύ πιο δύσκολα πάντως απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Σε ένα «βαρύ», λόγω της έντονης βροχόπτωσης αγωνιστικό χώρο  , οι παίχτες μας προσπάθησαν για κάτι καλό αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα, με την όλη εξέλιξη του αγώνα να αφήνει πάντως μια αίσθηση πικρία σε παίκτες και τεχνικό τιμ.Η Λυγαριά μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων.Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι παίκτες μας  κυριαρχούσαν σε όλες τις αγωνιστικές γραμμές και όλα έδειχναν ότι το γκολ δεν θα αργήσει να έρθει για την ομάδα μας. Αντί αυτού όμως στο 21' στην μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε ο Πρόδρομος στο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε να σκοράρει τιμωρώντας έτσι την αστοχία  μας.Το γκολ ήταν ένα ηχηρό χαστούκι για τον Απόλλων με την ομάδα όμως να μην πτοήται συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ψάχνοντας την ισοφάριση.Τα λεπτά κυλούσαν και οι "μάχες"  μπροστά από την αντίπαλη εστία ήταν "ομηρικές" με την γραμμή κρούσης της Λυγαριάς όμως να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα πέφτοντας κάθε φορά πάνω στην καλά στημένη άμυνα του Προδρόμου. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους αντιπάλους να προηγούνται με διαφορά ενός τέρματος. Στην επανάληψη η Λυγαριά ξεκίνησε όπως έκλεισε το ημίχρονο.Δείχνοντας περίσσιο πάθος και πιστεύοντας πως είναι εφικτό η απόκτηση έστω και ενός βαθμού οι παίκτες μας είχαν επικεντρώσει τις όλες προσπάθειες τους  στην ισοφάριση μιας και η αμυντική γραμμή μας δεν  δεχόταν ιδιαίτερη πίεση ..Για άλλη μια φορά όμως η τύχη μας γύρισε την πλάτη.Στο 60' και σε ένα σουτ που
έγινε προς την εστία μας ,όλα έδειχναν πως ο Τσιώκος δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και θα μπλοκάρει την μπάλα εύκολα όμως δεν εξελίχθηκε έτσι η φάση.Η μπάλα γκέλαρε  μπροστά από τον γκολκίπερ μας και στη συνέχεια ο επιθετικός είχε πλέον εύκολο έργο στέλνοντας την μπάλα στην κενή εστία.Το γκολ αυτό κλείδωσε ουσιαστικά και την επικράτηση των αντιπάλων οι οποίοι φιλοδώρησαν με ένα ακόμα τέρμα την ομάδα μας στο 75,' με την Λυγαριά να έχει αφήσει μετά το δεύτερο γκολ το παιχνίδι   επηρεασμένη φανερά από το απροσδόκητο τέρμα που δέχτηκε..

Y.Γ. Περαστικά να ευχηθούμε στον Αντώνη Σβάνα που φαίνεται ότι τραυματισμός του στον αγώνα με τον Πορταϊκό θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων αρκετό καιρό .Ελπίζουμε να επιστρέψει δυνατός  μιας και αποτελεί σημαντικότατη μονάδα της ομάδας μας. ...

ΣΥΝΘΕΣΗ : Τσιώκος Αχιλλέας , Ρίζος Γιώργος ,Σαργιώτης Γιώργος , Τζαναβάς Γιώργος , Σαργιώτης Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλεάς , Σβάνας Σωτήρης ,Sergio Kalvo( 80' Τζιορτζιώτης Νίκος ) , Τζετζιας Θάνος , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης