Κυριακή 27 Μαρτίου 2011

Λυγαριά - Αμπελάκια 1 - 0

Νίκη "χρυσάφι" πέτυχε σήμερα η ομάδα μας απέναντι στα Αμπελάκια σε ένα παιχνίδι πάντως που το διέκριναν οι λιγοστές φάσεις μπροστά από τις  εστίες,αφού οι δύο ομάδες είχαν ως κύριο μέλημα τους να τις διατηρήσουν ανέπαφες.Η Λυγαριά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό, όπως μας συνηθίζει άλλωστε ,θέλοντας με την πίεση που ασκούσε στους αντιπάλους να επιβάλει τον ρυθμό της .Το αποτέλεσμα αυτής της πίεσης έφερε "καρπους" πολύ νωρίς.Στο 8' λεπτό ο Σωτήρης Σαργιώτης με σέντρα ακριβείας βρήκε στην μεγάλη περιοχή τον Αντωνίου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με δυνατό διαγώνιο σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας.Το γρήγορο αυτό γκολ απελευθέρωσε τους παίκτες μας και έδωσε το έναυσμα  να παιχτεί καλο ποδόσφαιρο.Ο τραυματισμός στο 17' λεπτό του αμυντικού μας Βαγγέλη Σβάνα ανάγκασε τον Δημήτρη Σαργιώτη να  προβεί σε αναγκαστική αλλαγή περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Γιάννη Τζαναβά ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του στο παιχνίδι με την Πηγη..Η αλλαγή αυτή δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα της Λυγαριάς η οποία στόχευε πλέον σε ένα ακόμα τέρμα για να κλειδώσει την νίκη.Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια σημαντική φάση μιας και  ο Αντωνίου , ο Λιάκος αλλά
και ο Μηλιώτης σπατάλησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν μιας και τα σουτ που επιχείρησαν δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον αντίπαλο γκολκίπερ.Έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Απόλλων να πλοηγείτε με 1-0.Στην επανάληψη όμως η ο Λυγαριά εμφανίστηκε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου προσπάθησε πάλι να φτάσει στην επίτευξη του πολυπόθητου δεύτερου τέρματος για να απομακρύνει το άγχος του εύθραυστου 1-0 χωρίς όμως να τα καταφέρει , αφού η μόνη ευκαιρία που κατάφερε να δημιουργήσει ήταν με τον Λιάκο στο 58'.Από εκεί και πέρα η κούραση άρχισε να επιδρά στην ομάδα  μας η οποία προτίμησε μια πιο αμυντική τακτική για να διαφυλάξει το προβάδισμα.Αυτή η οπισθοχώριση έδωσε χώρους στους αντιπάλους χωρίς όμως να καταφέρουν να τους εκμεταλλεύτουν αφού οι όποιες προσπάθειές τους για  ισοφάριση έπεφταν πάνω στην καλά στημένη άμυνά μας.Το τέλος όμως της αναμέτρησης ήταν για άλλη μια φορά συναρπαστικό . Τα 7 λεπτά καθυστερήσεις που κράτησε ο διαιτητής Καπερώνης έδωσαν παράταση στην αγωνία των φιλάθλων που υπήρχαν στο γήπεδο με πολλούς μάλιστα να εκφράζουν έντονα την αντίθεσή τους.Τέλος καλό όλα καλά όμως αφού αυτό που κρατάμε είναι οι 3 βαθμοί και φυσικά η εμφάνιση της ομάδα στο πρώτο ημίχρονο.

ΣΥΝΘΕΣΗ : Τσιώκος Αχιλλέας ,Σαργιώτης Γιώργος, Σβάνας Βαγγέλης ( 17' Τζαναβάς Γιάννης ) , Τζαναβάς Γιώργος , Σαργιώτης Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλεάς , Σβάνας Σωτήρης ( 75' Τζιορτζιώτης Νίκος ) ,Αντωνίου Σάκης , Τζετζιας Θάνος , Λιάκος Χρήστος , Τσιώκος Βησσάρης