Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Λυγαριά - Μεγάρχη 1 - 2

Απρόσμενη ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδας μας φιλοξενώντας την ομάδα της Μεγάρχης  στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.Η Λυγαριά αν και προσπάθησε να πάρει ακόμα 3 πολύτιμους βαθμούς δεν τα κατάφερε ,αν και υπήρχαν διαστήματα που έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία ...Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Λυγαριά....Στο 23' μετά από ασυνεννοησία της αμυντικής μας γραμμής δόθηκε κλασσική ευκαιρία στην ομάδα της Μεγάρχης να ανοίξει το σκορ ,πράγμα που κατάφερε ,τιμωρώντας έτσι αυτό το λάθος..Ο Απόλλων όμως δεν πτοήθηκε...Η απόδοση των παικτών μας ανέβηκε κατακόρυφα ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης,γκολ που θα έδινε ξανά ελπίδες για την διεκδίκηση της νίκης.Αυτό δεν άργησε να συμβεί.Στο 34ο λεπτό το νέο απόκτημα της ομάδας μας Sergio Kalvo άνοιξε κι αυτός λογαριασμό στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης .Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1..Στην επανάληψη
η Λυγαριά βγήκε στον αγωνιστικό χώρο πιστεύοντας στην κατάκτηση της νίκης..Πίεζε ασφυκτικά από τα πρώτα κιόλας λεπτά θέλοντας να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ..Για αρκετά μεγάλο διάστημα ο Απόλλων ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού .Οι χαμένες ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη μπροστά από την αντίπαλη εστία με όλους να είναι σχεδόν σίγουροι ότι τι γκολ δεν θα αργήσει να επιτευχθεί.Ο χρόνος όμως κυλούσε με την Λυγαριά να μην πετυχαίνει γκολ και επειδή η μπάλα τιμωρεί στο 75' από μια ανύποπτη φάση η Μεγάρχη σκοράρει ξανά γράφοντας το 1-2, βάζοντας την Λυγαριά πάλι σε θέση "κυνηγού".Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες μας έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως αποτέλεσμα ...Το σφύριγμα του διαιτητή Πάντου σήμαινε και το τέλος της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν για αυτήν την σημαντική νίκη που πέτυχαν απέναντι στην ομάδα μας....

ΣΥΝΘΕΣΗ: Γάτσιος Δημήτρης , Σαργιώτης Κωνσταντίνος , Σαργιώτης Γιώργος , Σαργιώτης Σωτήρης ,Τσιώκος Άκης (71' Λιακος Χρήστος ) , Sergio Kalvo ( 80' Τζιορτζιωτης Νικος ) , Σβάνας Σωτήρης (15' Τζετζιας Θανος ) , Ρίζος Γιώργος  , Τσιώκος Βησσάρης , Σβάνας Αντώνης , Τζιορτζιώτης Γιώργος