Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010

Γόμφοι - Λυγαριά 0 - 1

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Απόλλων Λυγαριάς όπου πέτυχε την δεύτερη νικη του στο πρωτάθλημα της Α1,δινοντας τέρμα στο σερί των ατυχών αποτελεσμάτων που είχε τον τελευταίο καιρο, επικρατώντας των Γομφων με σκορ 0-1.Η Λυγαριά μπήκε αποφασιστηκά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' κατάφερε να πάρει κέφαλι στο σκορ με τον Θανο Τζετζια.Με την ομαδα των Γομφων να δειχνει φανερά αιφνιδιασμένη απο αυτο το γρηγορο γκολ που δεχτηκε, ο Απολλων προσπάθησε να εκμεταλλευτει αυτη την κατασταση και να κλειδωσει την νικη συνεχιζοντας να πιεζει για την επιτευξη ενος ακομα γκολ.Στο 20' ο Σωτήρης Σβανας ειδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκαρι μετα απο δυνατό σουτ που επιχείρησε ενω στη συνέχεια ο Α.Σβανας ,Θ.Τζετζιας και Σ.Σβανας δεν καταφεραν να εκμεταλλευτουν τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και να στειλουν την μπαλα στα διχτυα.Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα το 0-1 να παραμεινει ως σκορ ημιχρόνου..Στο β΄ημίχρονο η ομαδα του Δημήτρη Σαργιώτη ξεκίνησε και πάλι δυνατα δημιουργώντας αλλη μια καλή ευκαιρία  στο 47', οταν ο Σ.Αντωνιου εκτέλεσε φαουλ αλλα ο Χ.Λιάκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λιγο πανω απο την αντίπαλη εστία.Στο 70' ο Σωτηρης Σαργιώτης εφτασε πολυ κοντα στην επίτευξη ενος τερματος,ομως η μπαλα δεν του εκανε το χατιρι καθως σε εκτέλεση απευθείας φάουλ σταματησε στο δοκαρι..Απο εκει και περα οι παίκτες μας κατεβασαν ταχύτητα και εκαναν συντηρηση δυνάμεων εχοντας το προβαδιασμα και με την ομαδα των Γομφων να αδυνατεί να απειλησει ,φθανοντας τελικα στην επικρατηση.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Τσιώκος Αχιλλέας, Τσιώκος Άκης, Σαργιώτης Γιώργος, Σαργιώτης Σωτήρης( Ανδρέου Στελιος), Μηλιώτης Αχιλλέας, Τζαναβας Γιάννης, Τζετζιας Θάνος( Τζιορτζιώτης Γιωργος), Αντωνιου Σακης, Σβάνας Αντώνης, Σβάνας Σωτήρης, Λιακος Χρήστος