Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2010

Λυγαριά - Λεπτοκαρυά 0 - 2 ( Κυπελλο)

Την πρώτη ήττα γνώρισε σήμερα η Λυγαριά και στον θεσμο του κυπέλλου,ηττα που σημαινει ταυτοχρονα και τον αποκλεισμο της, μιας και οι αγώνες ειναι νοκ-αουτ..Αν και η ομαδα μας  παρατάχτηκε στον αγωνιστικο χωρο με πολλες αλλαγες εδειξε απο την αρχη οτι μπορει να διεκδικήσει ενα καλο αποτελεσμα , με τον Λιακο να χάνει μοναδικη ευκαιρία για να χρηστει σκορερ  μολις στο 12',  αλλα ο τερματοφύλακας της Λεπτοκαρυας κατάφερε να απεκρούσει...Με τις δυο ομάδες να παιζουν αμυντικα για να διαφυλαξουν τα νοτα τους ,η μπαλα δύσκολα εφθανε στους επιθετικους και αυτο είχε ως αποτέλεσμα να διατηρηθει το 0-0 στο ημιχρονο...Με την εναρξη του β' ημιχρόνου η Λεπτοκαρυά εδειξε να ανεβαζει στροφες και να πατάει ολο και περισσότερο την περιοχή μας.Στο 60' η Λυγαριά πλήρωσε ενα τραγικο λαθος της αμυνας ,μιας και η αδρανεια που εδειξε σε μια ανυποπτη φαση εφερε το γκολ για την Λεπτοκαρυά.Το γκολ αφυπνισε τους παικτες μας και η αποδοσή τους ανέβηκε κατακόρυφα.Στο 70' ο Τζιορτζιωτης Γ. ,με απευθειας εκτελεση φαουλ που κερδισε ο ιδιος,προσπάθησε να στειλει την μπαλα στα διχτυα αλλα ο αντίπαλος τερματοφυλακας  ηταν και παλι εκει σημειωνοντας αλλη μια θεαματικη αποκρουση.Στο 75' η Λυγαρια βρέθηκε και παλι σε θεση αναπνοης απ'το να ισοφαρισει αλλα η συνεργασια Τζετζια - Σβανα κατεληξε αουτ..Στο 80' η Λεπτοκαρυα σημειωσε και δευτερο γκολ και καπου εκει οι ελπιδες μας για ισοφαριση εξανεμιστηκαν..Η τελευταια καλη ευκαιρια που δημιουργησε ο Απολλων ηταν με τον Τζετζια στο 85' αλλα απο ιδανικη θεση εστειλε την μπαλα πανω στον τερματοφύλακα..

Υ.Γ: Tα περαστικα μας να ευχηθουμε στον Μηλιωτη Αχιλλεα,ο οποιος σε μια διεκδικηση της μπαλας στον αερα,συγκρουστηκε με εναν αντιπαλο παικτη με αποτέλεσμα να "ανοιξει" το κεφαλι του και αποχωρησε γρηγορα για το Νοσοκομειο Τρικαλων..Οπως πληροφορηθηκαμε σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχαμε με τον ιδιο του εγιναν 4 ραμματα ,ελπιζουμε να τον εχουμε και παλι μαζί μας συντομα μιας και αποτελει σημαντικη μοναδα για την ομαδα μας.

ΣΥΝΘΕΣΗ:  Τσιώκος Αχιλλεας , Κοθρας Γιωργος ,Ριζος Γιωργος , Κοφινας Βασιλης , Τσιωκος Ακης (78' Σαργιωτης Σωτηρης) ,Μηλιωτης Αχιλλεας (55' Σβανας Αντωνης), Σβανας Σωτηρης, Τζετζιας Θανος,Τζαναβας Γιαννης , Λιακος Χρηστος , Τζιορτζιωτης Γιωργος(81' Τζαναβας Γιωργος)