Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Eπεσε η αυλαία με ένα καταπληκτικό παιχνίδι... Λυγαριά - Ασπροκκλησιά 5 - 4

Όπως γράψαμε και στον τίτλο της ανάρτησης ,ένα εκπληκτικό παιχνίδι διεξάχθηκε σήμερα στο γήπεδο της Λυγαριάς ,με τον Απόλλων να φιλοξενεί την πρωταθλήτρια ομάδα του ομίλου Ασπροκκλησιά.Σε μια αναμέτρηση χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον ,μιας και η Λυγαριά είχε εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία και η Ασπροκκλησία την συμμετοχή της από την άλλη σεζόν στα σαλόνια της Α΄ Ερασιτεχνική κατηγορίας,οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και πολλά γκολ όπως αποδεικνύει και το αγγλικό σκορ που καταγράφηκε.Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας.Μπήκε αρκετά χαλαρά στο παιχνίδι και το πλήρωσε,αφού στο πρώτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα 3 φορές (στο 2',στο 6' και στο 9').Τα παιδιά παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω.Ανεβάζοντας την απόδοσή τους ανασυντάχθηκαν και παίζοντας πιο προσεκτικά ,κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού αρχίζοντας δειλά να φθάνουν μπροστά από την αντίπαλη εστία.Στο 36' σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλων με τον Τζέτζια να στέλνει τελικά την μπάλα πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.Ίδιο σκηνικό και τρία λεπτά μετά με τον Τζέτζια και πάλι να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει επιτυχώς την προσπάθεια του.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-3 θα παραμείνει ως σκορ ημιχρόνου ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα εξελίχθηκε μια πραγματικά πολύ ωραία φάση βγαλμένη από το PlayStation.Ο δραστήριο Τζέτζιας βρήκε  τον Α.Σβάνα ο οποίος με τακουνάκι πέρασε την μπάλα στον Μηλιώτη.Αυτός παίζοντας ψύχραιμα πάσαρε σωστά στον Λιάκο που δεν δυσκολεύτηκε με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή να κάνει το 1-3 δίνοντας ξανά ελπίδες στο σωματείο μας.Κανείς όμως δεν είχε
φανταστεί μια τέτοια εξέλιξη του παιχνιδιού στην επανάληψη.Με διαφορετική ψυχολογία οι παίκτες μας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να παίξουν το παιχνίδι τους.Ενώ ο Απόλλων είχε πλέον αρχίσει να "ρολλάρει" στο 61' η Ασπροκκλησιά πέτυχε και τέταρτο τέρμα.Το γκολ αυτό όμως έδειξε να ξυπνάει άγριες διαθέσεις στους παίκτες μας.Τι κι αν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με διαφορά τριών τερμάτων και πάλι ,αυτό δεν τους εμπόδισε με υπομονή να χτίσουν ξανά μια επιθετική τακτική που έφερε πολύ γρήγορα αποτέλεσματα.Στο 69' ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Α.Σβάνας μείωσε αρχικά σε 2-4 με σουτ,εκμεταλλευόμενος τη λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα των αντιπάλων.Ήταν όμως να μην γίνει η αρχή.Δύο λεπτά αργότερα , ο Sergio Calvo βρήκε με σέντρα ακριβείας και πάλι τον Α.Σβάνα ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ και μειώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά τερμάτων..Η Λυγαριά κάνοντας εκπληκτικό πλέον παιχνίδι είχε πάρει τα ηνία της αναμέτρησης σκοράροντας συνεχώς .Στο 74' ήταν η σειρά του Τζέτζια να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερ ,ισοφαρίζοντας με πλασέ από αρκετά πλάγια θέση κι ενώ πιο πρίν είχε καταφέρει να περάσει από δύο αντιπάλους.Η ισοπαλία όμως δεν έδειχνε να ικανοποιεί τους παίκτες μας,αφου ήθελαν όλοι να ανταμείψουν στο τελευταίο αυτό παιχνίδι της σεζόν τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας κλείνοντας με νίκη την δύσκολή αυτή χρονιά.Επτά λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα του Κουτσάγια το βαρύ πυροβολικό της ομάδας μας που καλείτε Α.Σβάνας ,εκμεταλεύτηκε στο έπακρο την κάθετη πάσα του Δ.Σαργιώτη και βάζοντας πλάτη τον προσωπικό του αντίπαλο έστειλε την μπάλα για 5η φορά στα δίχτυα πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και το 2ο προσωπικό του χατ - τρικ φέτος με τον κόσμο να ξεσπάει σε τρελούς πανηγυρισμούς χειροκροτώντας την καταπληκτική αυτή εμφάνιση .Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια φάση που να αξίζει σχολιασμό ,με το τελικό σφύριγμα του αναδεικνύει νικήτρια την ομάδα μας..

ΣΥΝΘΕΣΗ : Γάτσιος Δημήτρης (85' Σαργιώτης Γιάννης) , Σαργιώτης Γιώργος  , Σαργιώτης Σωτήρης , Tζαναβάς Γιάννης , Σβάνας Σωτήρης , Μηλιώτης Αχιλλέας , Λιάκος Χρήστος (65' Τσιώκος Άκης ), Sergio Calvo , Tζετζιας Θάνος , Τζιορτζιώτης Νίκος (50' Σαργιώτης Δημήτρης ) , Σβάνας Αντώνης

Oι παίκτες της Λυγαριάς αποχαιρέτισαν με αυτό τον τρόπο τον ισπανόφωνο παίκτη που αγωνίστηκε με την φανέλα της oμάδας μας και ήρθε στην χώρα μας με το erasmus (φοιτητής ΤΕΦΑΑ )